Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковен календар - 1 януари 2025 г.

На 1 януари, Василовден, Православната ни църква чества празника Обрезание Господне, както и свети Василий Велики – един от най-почитаните християнски светци, света Емилия и свети мъченик Василий Анкирски. В този ден в православните храмове се служи Василиева света Литургия.

Св. Василий Велики е един от най-значимите християнски писатели. Почита се като вселенски отец и учител на Църквата, основоположник е на кападокийското богословие. Роден около 330 г. в Кесария Кападокийска, Мала Азия, в знатно и благочестиво семейство - внук е на св. Макрина Старша, син на св. Емилия и св. Василий Старши, брат е на св. Григорий Нисийски, св. Макрина Младша и св. Петър епископ Севастийски.

Получил отлично за времето си образование в Кесария, Цариград и Атина. Изучавал е както антична философия, риторика, астрономия, натурфилософия и медицина, така и християнско богословие.

Стремейки се към подвижнически християнски живот, той предприел пътешествие в Сирия, Палестина, Месопотамия и Египет, за да се запознае с монашеския живот и да намери примери за подражание сред тамошните отшелници. През 358 г. основал монашеско общежитие в Кападокия, край река Ирис, недалече от Неокесария. Там негов другар по усамотение бил друг виден кападокиец - св. Григорий Богослов. През 364 г. се завърнал в Кесария, където през 370 г. бил ръкоположен за епископ.

Макар да е починал едва на 49 г., той е автор на многобройни догматически, богословски, екзегетични и поучителни съчинения, първите монашески правила, както и голям брой послания. Всички негови произведения са белязани от блестящата му мисъл, всеобхватната му ерудиция и изисканото елинско красноречие. Св. Василий дал ръководство за истински християнски живот в своите монашески правила, тълкувал Свещеното Писание, като особено в изясняването на Шестоднева разкрил големите си богословски, философски и естественонаучни познания, проявил се и като литургист, съставяйки литургия, известна и до днес под името "Василиева литургия".

В грижата си за бедните, страдащите, болните и бездомните, той създал комплекс от приюти и сиропиталища, известни като „Град на милосърдието“ или „Василиада”.

Православната църква чества св. Василий на 1 януари. Католическата, Англиканската, Лутеранската църква - на 2 януари, Коптската и Етипоската църква го честват на 15 януари.

Рубриката „Църковен календар“ се реализира от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на Църковен вестник. 

По публикацията работи: Красимир Мартинов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар - 6 април 2025 г.

На 6 април тази година Православната Църква отбелязва Пета Неделя на Великия пост, посветена на преподобната Мария Египетска. Почитат я и православни, и католици, и англикани. Нейният живот е пример на удивителна метаморфоза от обикновена..

публикувано на 06.04.25 в 06:00

Археологическият музей в Бургас разказва за лулите и тютюна в средновековна България

Лули от края на XVII, от XVIII и началото на XIX век и традицията за отглеждане на тютюн в България са представени в най-новата експозиция на Археологическия музей в Бургас.   "Такива лули се намират често на територията на съвременна..

публикувано на 05.04.25 в 09:10

Църковен календар - 5 април 2025 г.

На 5 април православните християни отбелязват Акатистна събота – петата събота от Великия пост. Този ден е посветен на почитането на Пресвета Богородица и Църквата е отредила да се отслужва Малко повечерие с канон към Пресвета Богородица и..

публикувано на 05.04.25 в 06:00