Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковен календар - 6 януари 2025 г.

Снимка: архив

На 6 януари православната Църква чества един от най-големите християнски празници – Йордановден, Кръщение Господне или Богоявление. Това е денят, в който св. Йоан Кръстител кръщава в река Йордан Господ Иисус Христос.

Празникът Богоявление се нарича още Просвещение, защото при кръщението на Иисуса Христа се възвестила на света тайната на Божествената единосъщната и неразделна Троица.

До IV век празникът Богоявление се чествал заедно с Рождество Христово. По-късно Църквата приела да отбелязва двете събития поотделно - Рождество Христово на 25 декември, а на 6 януари – Кръщение Господне.

В памет на Христовото Кръщение в река Йордан, на Йорданов ден, след светата Литургия се отслужва Водосвет и се освещават всички водоеми, а чрез тях и цялото водно естество на земята. В този ден по традиция се освещават и бойните знамена на Българската армия, за да получи тя Божието благословение и подкрепа.

Рубриката "Църковен календар" се реализира от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник". 

По публикацията работи: Красимир Мартинов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар – 24 юли 2025 г.

На 24 юли честваме паметта на света великомъченица Христина и на светите мъченици князе Борис и Глеб. Мъченицата Христина живяла през III век в град Тир , където баща ѝ, Урбан, бил владетел. Когато се родила, родителите ѝ ѝ дали..

публикувано на 24.07.25 в 06:00

Църковен календар – 23 юли 2025 г.

На 23 юли светата Православна църква възпоменава паметта на светите мъченици Трофим, Теофил и верните им слуги, както и свети свещеномъченик Аполинарий, епископ Равенийски. Светите мъченици Трофим, Теофил и тринадесетте им верни слуги..

публикувано на 23.07.25 в 06:00
Част от скалните обители в района са достъпни за туристите

Долината на монасите – по следите на скалните църкви в Поломието

В Североизточна България река Русенски Лом и нейните притоци – Черни, Бели и Малки Лом – са изваяли суров скален пейзаж със скрити пещери и тихи долини, където ехтят само птичи песни. В тези каньони през вековете са се заселвали хора, оставили..

публикувано на 22.07.25 в 08:55