През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите ни отново доказаха, че умеят да вдъхновяват и да предизвикват национална гордост. Затова спортът се наложи като големият победител в интернет пространството. Европейското първенство по футбол през 2024 г. оглави класацията на най-интересуващите ни събития.
Олимпийските игри в Париж също разпалиха страстите и ни накараха да се "ровим" в мрежата в търсене на информация за дисциплини като синхронно плуване, комбинирано катерене, стрелба с лък и ветроходство.
Но спортът не шестваше само по стадионите и телевизионните екрани! Той зае трайно място и в сърцата ни. Световният ни шампион по вдигане на тежести Карлос Насар бе най-търсеното име в категория личности, следван от гимнастичката Боряна Калейн и боксьора Кубрат Пулев. В топ на търсенията попаднаха и олимпийските ни медалисти Магомед Рамазанов и Семен Новиков.
Олимпиадата в Париж измести вниманието от политиците към спортистите. Да не говорим, че парламентарната безизходица у нас отблъсна хората от политиката. Това обяснява защо само двама политици влязоха в първата десетка на най-търсените личности в Google през 2024 – това са бившият български еврокомисар Мария Габриел и Доналд Тръмп. В класацията попадна и българската актриса Нона Йотова, заради участието ѝ в популярно тв реалити.
Като стана дума за личности и за герои – българите обичаме да гледаме не само спорт, но и филми! Биографичният хит "Гунди – легенда за любовта", посветен на родната ни футболна легенда, зае първо място сред кино заглавията, следван от появилата се в края на 2023 г. нашенска лента "Диада". А какво да кажем за международни продукции като "Дюн: Част втора" и "Отвътре навън 2", които също ни държаха на ръба на седалките… и на клавиатурите!
Какво се случи в света на музиката през изминалата година? Изненада! Фолк звездата Тони Стораро изпревари Ед Шийрън като най-търсен концерт в България. Лили Иванова , Андреа Бочели и Преслава не останаха по-назад – всеки с верните си почитатели и... търсения в "Гуглето".
А какво прави един българин след добър концерт или вълнуващ филм? Ами готви, разбира се! "Дубайски шоколад" се превърна в звездата в кулинарните ни търсения през 2024 г., следван от сладки изкушения като кун аман, милфьой и традиционните нашенски скалички. Защото обичаме да си угаждаме и да се наслаждаваме на вкусните моменти в живота.
И за финал – практичност! Въпросите с "как" варираха от "как да сваря яйце" до сериозни теми като "как да управлявам кредитите си", "как да се откажа от цигарите" и актуалното и през 2024 г. "как да гласувам правилно". В тази връзка понятия като "морал", "популизъм" и "цинизъм" са ни вълнували до такава степен, че активно да търсим конкретните им дефиниции в мрежата.
Така че ако Google можеше да говори, вероятно би заключил, че през 2024 българите сме търсили вдъхновение, развлечения, но и по-силна връзка с националната ни идентичност и ценностна система.
Снимки: pixabay.com, todaytech.eu, БТА, rtl.de, freepik.com
Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши освещаване на нарове ("нур орхнек"), които след службата ще бъдат раздавани на миряните. Празничната..
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...
Борисовата градина в сърцето на София отново ще се превърне в сцена за традиционния за Перник фестивал "Сурва". За трета поредна година софиянци и гостите..
На 4 януари честваме 147 години от освобождението /1878/ на София, която по-късно става столица на България, от османска власт. Боевете за София в рамките..
От 9 януари 2025 г. всеки пътуващ, който иска да достигне до Терминал 2 на летище София с автомобил ще преминава през бариерни системи, които регистрират..