Свети Атанасий Велики, епископ Александрийски и свети Кирил Александрийски са светители на Александрийската църква от ранните времена. И двама се прославили като защитници на православната вяра от ересите от тяхното време, заплашващи чистотата на вярата. Свети Атанасий Велики е изобличител на арианската ерес, а свети Кирил – на несторианското лъжеучение. Арианство е лъжеучение, известно с името на своя родоначалник епископ Арий, който понижава божественото достойнство на Второто Лице на Света Троица – Сина Божий. А Несторианство е наречено така по името на Несторий, разпространяващ лъжеучение, според което Божеството на Христос идва едва при Кръщението Господне и затова света Дева Мария не е Богородица.
Свети Атанасий Велики се представя пред Господа през 373 година, а свети Кирил Александрийски починал в мир в 444 година. И двамата са ни оставили боговдъхновени слова в защита на вярата.
Св. Йоаким, патр. Търновски е българин по произход и прочут подвижник. Първоначално се подвизава на Атон, а после се поселва с трима свои ученици при Червен на Дунава, където изсичат в скалите килии с църква "Св. Преображение" и се отдава на аскетически живот.
Цар Йоан Асен II посещава прославилия се духовник, за да получи благословение. С дареното от царя злато преподобни Йоаким наема работници и изсичат в скалите голям манастир, посветен на св. Архангел Михаил, и събира множество монаси. По предложение на царя съборът на българските епископи избира Йоаким за Търновски архиепископ.
На църковен събор в Лампсак, на който били представени и четирите древни източни апостолски катедри Цариград, Александрия, Антиохия и Йерусалим, Йоаким бил провъзгласен за патриарх Търновски.
Според житието му патриарх Йоаким светителства 19 години и издъхва на 18 януари 1246 година.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".На 7 февруари Православната църква чества преподобни Партений, епископ Лампсакийски, преподобни Лука Еладски и светите хиляда и трима свети мъченици от Никомидия – мъже, жени и деца посечени в 303 година, при гонението срещу християните на..
При реставрацията на католическата църква "Мария Сантиссима дел Розарио ди Помпей" в гр. Салерно, Италия, храмът бе зографисан с два православни стенописа, съобщи във Фейсбук посолството на България в Рим. Стенописите с Тайната вечеря и..
На 6 февруари Православната църква почита един от т. нар. апостолски мъже – ученици на Христовите апостоли – преподобни Вукол, епископ Смирненски, честваме и преподобни Варсануфий Велики и Йоан Пророк – живели аскетически в манастира на Авва..
Задушница е важен ден за много християни. На този ден поменаваме починали роднини и близки. Първата от трите Задушници за годината, известна още като..
Преди осем хиляди години, в района на днешното българско село Долнослав се заражда една от най-загадъчните култури на Балканите. В района на..
На 22 февруари Православната църква чества Намирането на честните мощи на светите мъченици в Евгения, както и паметта на мъченик Маврикий и..