Днес е Бабинден - един от най-обичаните и автентични български празници, с дълбоки корени в народната традиция. Празнуван на 8 януари по нов стил, той е посветен на жените, които помагали на младите невести при раждането – бабите.
Обичаят е придружен от поредица ритуали, свързани с вярванията за плодовитост, здраве и дълголетие. В някои райони на България, тези старинни традиции се спазват и до днес. В основата на Бабинден стои почитането на жената и ролята й в създаването на новия живот.
А бабите, в качеството им на пазителки на древните познания, играят централна роля във въпросните ритуали. Те къпят новородените, мажат ги с мед и масло за здраве, обгрижват и родилките, като поръсват билки за леко посрещане на новия живот.
Един от най-забавните моменти на празника е възможността на жените да си правят шеги с мъжете. В този ден социалните роли се обръщат и жените могат да си позволят всичко – от закачки до по-груби дяволии. Мъжете от своя страна се опитват да се "спасят", като дават пари на бабата.
Кулминацията е ритуалното къпане на бабата. Тя се пренася на ръце до река или чешма, където я поливат с вода. Това е символ на завършване на цикъла и благодарност към бабата за нейната роля при посрещането на новия живот.
Бабинден е повече от обичай – това е израз на почит към жената, която дарява живот и запазва традициите. Празникът съчетава в себе си древни български вярвания, магически ритуали и народно веселие, превръщайки го в уникално културно наследство. В някои части на България, този древен обичай продължава да живее, напомняйки ни за важността на традициите и връзката ни с миналото.
Още за Бабинден ще научите от материала на Албена Безовска "Заиграло бабино оро" от колекцията на Радио България.
Вижте също:
Българската православна църква днес почита паметта на Свети Йоан Кръстител, наричан още Предтеча, защото подготвял хората за идването на Спасителя. Денят, посветен на св. Йоан, известен у нас като Ивановден, е веднага след празника Богоявление ,..
Навършиха се 21 години от атаката с камион-бомба на база "Индия" в град Кербала, при която загинаха 5-ма военни от първия български контингент в Ирак. Приключи българското военно участие в Ирак В Карлово военни от 61-ва механизирана бригада..
На 16 ноември 1878 г. е роден Михайло Парашчук – украинският скулптор, създал архитектурни елементи от украсата на някои от най-импозантните сгради в българската столица. Пътят му тръгва от село Варваринци (тогава в пределите на Австро-Унгарската..
Българската православна църква днес почита паметта на Свети Йоан Кръстител, наричан още Предтеча, защото подготвял хората за идването на Спасителя...