Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво включва коалиционното споразумение за бъдещото управление?

Момент от преговорите между четирите политически формации
Снимка: БГНЕС

ГЕРБ-СДС, "БСП – Обединена левица" и "Има такъв народ" са подписали споразумение с основните приоритети на бъдещото управление, съобщиха от пресцентъра на ГЕРБ-СДС. Парламентарната група на "Демокрация, права и свободи – ДПС" около Ахмед Доган е подписала приложение, декларирайки подкрепа, което е неразделна част от споразумението.
В Споразумението като приоритети са отбелязани продължаването на усилията за членство на България в еврозоната, ускоряване на изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост, решителни действия за справяне с безводието в страната, модернизацията на българската армия.

По отношение на войната в Украйна като приоритет е изведена ангажираност към мира в Европа, поддържайки подкрепата за суверенитета и териториалната цялост на Украйна, като България "ще продължи помощта и дипломатическите усилия за насърчаване на диалога".

В областта на съдебната система приоритет е осигуряването на бързина в съдебните производства, антикорупционна политика и реформи в правосъдието.

Предвиден е анализ на изборния процес, включително изчистване на списъците от т.нар. "мъртви души" и въвеждане на преброителни центрове.

Решенията в рамките на коалицията ще се взимат чрез Съвет за съвместно управление, в който ще участват по трима представители от ГЕРБ-СДС, "БСП-Обединена левица" и "Има такъв народ“ и двама от "Демокрация, права и свободи" и министри по конкретни въпроси. Председателството на Съвета ще е на ротационен принцип за срок от 3 месеца.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Премиерът запозна Антонио Коща с потенциала на отбранителната ни индустрия

Председателят на Европейския съвет Антонио Коща и премиерът Росен Желязков посетиха военния завод “Арсенал” в Казанлък. Ръководството на предприятието представи технологичните възможности на прдприятието, основните производствени мощности,..

публикувано на 28.04.25 в 15:25

Покрит е и критерият ценова стабилност за влизане в еврозоната

От началото на годината България покрива и критерия за ценова стабилност за членство в еврозоната, каза министърът на финансите Теменужка Петкова. При откриването в София на форума Investor Day 2025: Embracing Opportunitie тя добави, че в..

публикувано на 28.04.25 в 14:05

Антонио Коща определи като впечатляващ напредъка на България към еврозоната

Председателят на Европейския съвет Антонио Коща е на тридневно посещение в България. При пристигането си у нас, той се срещна с премиера Росен Желязков и държавния глва Румен Радев. Вече две десетилетия България знае към какво се стреми, заяви..

публикувано на 28.04.25 в 09:59