На основата на данни за инфлацията през декември, разпространени от Евростат, Институтът за пазарна икономика прогнозира, че вратата за страната ни към еврото ще бъде отворена от 1 януари догодина.
Спрямо декември 2024 г. средногодишната инфлация у нас е 2,6%, а най-ниската в Европейския съюз е 0,9% в Литва, 1% във Финландия и 1,1% в Италия. Критерия, който трябва да покрие България, според договора от Маастрихт, е средната стойност от страните с най-ниска инфлация плюс 1,5 пункта. Това означава, че отклонението на страната ни е 0,1%.
"В този смисъл към декември 2024 г. критерият не е изпълнен в чист вид", коментира Петър Ганев от института.
Има решение на Народното събрание, с което се задължаваме до две седмици след формалното изпълнение на всички критерии за членство в Еврозоната да отправим искане за извънредни оценки. Реалистичната дата за членство в клуба на страните с единна европейска валута е 1 януари 2026 г.Най-успешните за 2024 г. Служби по търговско-икономическите въпроси на страната ни в чужбина днес ще бъдат удостоени с награди на церемония в Българската търговско-промишлена палата. Петнайсетото издание на наградите е организирано съвместно от БТПП..
Около 31% от българския бизнес е използвал услугите на Службите по търговско-икономически въпроси на България в чужбина, сочи проучване на институцията. 32 на сто от анкетираните са казали, че не знаят какви услуги предлагат представителствата в..
Правителството е внесло в парламента проект за изменение и допълнение на Закона за въвеждане на еврото в България. В него се предлага усъвършенстване на двойното обозначаване на цените на стоките и услугите в лева и в евро, както и мерки срещу..