Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите в Тараклия отбелязват Ивановден

Снимка: БТА

В предимно населения с етнически българи молдовски район Тараклия, днес се отбелязва Съборът на Предтеча Кръстител Господен Йоан. Празникът е посветен на свети Йоан Кръстител, един от най-важните светци в християнската традиция. В народния календар денят се чества като Ивановден.

В храмовете на район Тараклия свещенослужителите извършиха традиционни за деня богослужения, които включват Вечерня – вечерното богослужение, което обикновено се извършва в навечерието на празника, и Божествена литургия – основното богослужение, което се извършва на самия празник, за да се почете Свети Йоан Кръстител, предаде БТА.

Утре, 21 януари, бесарабските българи ще почетат бабите, които помагат при раждането на деца, и акушерките. Празникът е свързан с благодарност към жените, които се грижат за новия живот и за продължаването на рода. С този ден приключва зимният цикъл на празниците.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В украинска Бесарабия започна сезонът за традиционното къпане на овцете

В българското село Задунаевка, община Арциз, започна почти ритуалното за региона къпане на овцете. Обичаят се предава от поколение на поколение сред местните овчари и цели обезпаразитяване на животните преди зимата. На ден се обработват около 2000 овце,..

публикувано на 26.09.25 в 12:39

В Бачковския манастир посрещнаха българчета от Цариброд

Игуменът на Бачковския манастир епископ Сионий лично посрещна и благослови българчета от Цариброд. Духовникът пожела на младежите да не забравят корените си, да се уповават на вярата си и да помнят родината. Величкият епископ Сионий увери гостите от..

публикувано на 26.09.25 в 09:51

Българската общност в Кипър се събира на фолклорен събор на 4 октомври

Четвъртото издание на традиционния български фолклорен събор "Ансамбъл "Българи" – Кипър и приятели", организиран от Културен клуб "Българче" – Ларнака и Танцов ансамбъл "Българи" с ръководител Тодор Здравков, ще се състои на 4 октомври, събота,..

публикувано на 25.09.25 в 16:36