Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диана Гласнова написа книга за миналото на българските градинари в Хърватия

Диана Гласнова
Снимка: БТА

Българските градинари са пренасяли славата на България повече от век и половина в Хърватия. Те са били истински "посланици" на скромния и работлив български народ, казва пред БТА Диана Гласнова автор на книгата "Българските градинари в Хърватия". 

Гласнова е и главен редактор на двуезичното списание "Родна реч", орган на Националната общност на българите в Хърватия.

"Може да се каже, че българите имат много голям принос, да не кажа основен принос, за развитието на пазарното зеленчукопроизводството в Хърватия. До идването на българите в Загреб след 1870 г., не е било познато масовото отглеждане на зеленчуци. Българите са донесли в Хърватия и патладжана и червените чушки. Последните и до днес са познати на хърватите като българки червени чушки", разказва авторката. Български "патенти" са долапът (водното колело) за поливане на зеленчуци, оформянето на площите в лехи, отглеждане на ранен разсад и много др.



Българите са следвали строго определени срокове за садене на различните видове зеленчуци
, както и някои суеверия, като това да садят само в понеделник, сряда и петък и по възможност по пълнолуние, за да бъде успешна реколтата, допълва Гласнова.
В книгата си тя пише, че хърватите и особено по-възрастните, и до днес си спомнят и високо ценят своите "хранители". "Нарекли са своята най-малка монета "бугарчица", а дребните пари "бугари", защото дори и с тях са могли да си купят пресни зеленчуци от "своя българин".

"Тези факти са малко известни, защото след Втората св. война, по различни политически причини, отношението към България в титова Югославия е такова, че много от българите се връщат в родината си и остават много малко градинари", разказва Диана Гласнова и дава пример, че през 1942 г. в Загреб е имало около 2000 български градинари, а в края на 1945 г. вече са само 250. Друга причина за напускането на българите е земята. За да отглеждат зеленчуци те наемали основно земя на католическата църква, която е била конфискувана от новата власт. Вече можели да купуват земя, само ако са женени за жена от Югославия и то само на нейно име. Трети основен проблем е било получаването на работна виза, като режимът е бил силно рестриктивен.

Някога броят на българските сергии на централния пазар в Загреб "Долац" е надвишавал броя на хърватските. До днес вече няма нито една останала българска сергия, обобщава Гласнова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Фотопроектът "Северна Ирландия през нашите очи" преплита култури

Фотографии от проекта "Северна Ирландия през нашите очи" ще бъдат изложени от 28 февруари до 28 март 2025 г. в "Strule Arts Centre" на адрес Townhall Square, Omagh BT78 1BL в град Ома в Северна Ирландия. Това съобщи БТА, позовавайки се на страницата..

публикувано на 08.01.25 в 14:58

На сръбската граница спряха календари от София за Цариброд и Босилеград

Отдел "Култура" на Столичната община е направил дарение на Културно-информационния център (КИЦ) "Босилеград" и КИЦ "Цариброд" – новогодишни календари. "Става дума за около 400 бройки, които Красимир Велиновски от Дупница е взел от Общината,..

публикувано на 08.01.25 в 11:28

Великобритания въвежда електронно разрешение за пътуване

От 2 април 2025 г. Великобритания въвежда издаването на електронно разрешение за транзитно преминаване и краткосрочно пребиваване за гражданите на всички държави от ЕС, включително България, за които към момента не се изисква виза за краткосрочен..

публикувано на 08.01.25 в 11:18