Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кога и защо Радио България стига до Африка?

Емисиите на африканската редакция на Предавания за чужбина били късовълнов мост към Черния континент

Снимка: Pixabay

Историята на Предаванията за чужбина на Българското национално радио, започнали късовълново излъчване през 1936-а, само година след основаването на Българското радио, изобилства от любопитни и почти неизвестни за аудиторията ни факти, които се стремим да ви поднасяме чрез срещи с хора, допринесли за езиковото и тематично многообразие на програмите на днешното Радио България.

Диана Чакърова е една от тези личности, посветили около 20 години от живота си на съществувалата до 1990 г. редакция "Африка". На английски и френски език тя представяла пред аудиторията от африканските страни информация за икономическите и обществените процеси, културата и традициите на България. Работата на редакцията обаче не се ограничавала само с това, спомня си Диана Чакърова, постъпила в нея през 1970 г.:


"Редакцията поддържаше връзки с множество африканци, които по онова време се намираха у нас. Сред тях имаше представители на нелегалната по онова време партия "Африкански национален конгрес" в Южна Африка. Бяха около стотина души, имаха свой хор, почитали сме техните празници и т.н. Освен това на конгресите на БКП у нас пристигаха всички т.нар. прогресивни лидери от африканските страни или техни близки и ние правехме интервюта и с тях. Следяхме всички новини – какво се случва в Африка, какви са връзките със социалистическите страни, какви успехи имат и т.н."


Програмата, излъчвана от африканската редакция, е включвала два новинарски бюлетина и предавания, посветени на различните аспекти от живота в социалистическа България. Материалите са съставяни от редактори, а задачата на екипа от редакция "Африка" била да ги преведат и прочетат в студио. Важна част в програмата била отделена и на клубовете на приятелите на България, създадени на Черния континент – членовете им били изключително активни и организирали различни прояви, сред които литературни четения, вечери, посветени на българските традиции, бит, култура и кулинария.


"Доста вечери в младежките си години съм посветила на радиото" – казва ни Диана, описвайки работното време в редакцията: идвали към 17 ч., превеждали материалите и новините и влизали в студио, за да запишат програмата. След това, към 22 ч., следвал втори запис на бюлетин новини.

В отговорностите ѝ влизала и кореспонденцията с аудиторията, която била доста активна: "Имаше радиолюбители, които хващаха вълните и ни пращаха писма, а ние им отговаряхме. Те искаха футболни топки, ние им пращахме томовете на Тодор Живков – това имаше на разположение" – спомня си с усмивка бившата ни колега и обобщава: "Хубави години бяха. Имаше забави, спортни дейности, организирани походи за екипите, за децата ни също имаше много възможности – летни, зимни лагери, и всякакви присъщи на онова време придобивки".

В средата на 70-те години на м. в. Диана Чакърова има възможност да замине за Нигерия, където нейният съпруг е назначен като културно аташе към българското посолство. Живеят известен период в столицата Лагос, а тя става секретар на тогавашния български посланик в африканската страна:

Националният театър в Лагос, Нигерия
"Имах щастието да съм там, когато се състоя нещо грандиозно – Фестивал на изкуствата и културата в новопостроения тогава Национален театър в Лагос, който е реплика на съществуващия днес Фестивален и конгресен център във Варна, но три пъти по-голям, построен от българи с американски инвестиции. Очакваше се властите там да продължат да го организират всяка година, но не успяха и това остана неговото единствено издание. Аз се постарах да направя интервюта с когото мога и ги изпращах на редакцията ни в София, където бяха много благодарни. Не беше лошо да имаме едни активни връзки с държавите от Африка, но за жалост сега нищо не е останало от това" – споделя в заключение Диана Чакърова. 

Снимки: личен архив на Диана Чакърова, news.un.org, архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Фотоизложба в парламента припомня събитията в Босилеградско през май 1917 г.

Фотодокументалната изложба "Погромът в Босилеградско 15-16 май 1917 г." беше открита в Народното събрание. Експозицията е организирана със съдействието на Културно-информационния център "Босилеград" . Неин автор е доц. Ангел Джонев от Института за..

публикувано на 29.01.25 в 19:27

Времето остава топло с възможни валежи над Западна България

В четвъртък минималните температури ще бъдат между 4° и 9°, в София - около 5°. На места в западната половина от страната ще има превалявания от дъжд, по-значителни в планинските райони. Ще духа слаб, в Източна България - умерен вятър от южната четвърт...

публикувано на 29.01.25 в 17:43

Британското посолство и президенството отново търсят “Посланик за еден ден“

Инициативата на британското посолство в София “Посланик за един ден“ ще се проведе за осма поредна година, под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова, съобщи прессекретариатът на държавния глава. Конкурсът е създаден по повод Международния ден на..

публикувано на 29.01.25 в 12:04