Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковен календар – 26 януари 2025 г.

Снимка: БГНЕС, архив

На 26 януари Православната църква чества преподобний Ксенофонт и семейството му и свети Амон. 

Преподобни Ксенофонт е знатен патриций от Константинопол и заедно със съпругата си Мария изпратил синовете си Йоан и Аркадий да се учат в Бейрут, но по пътя корабокрушение разделило братята. Попадайки на брега и двамата приели монашество в различни манастири без да знаят един за друг, че са живи.

След дълги издирвания Бог утешил с чудно видение родителите, че синовете им не са загинали. Щастливата среща между двамата братя монаси и техните родители станала в Йерусалим, в храма Гроба Господен. Родителите не могли да познаят двамата си сина – толкова много били променени те от строгия молитвен и постнически живот в своите манастири. Неизказана била радостта, неспирни били общите сълзи от това богоустроено събиране на цялото благочестиво семейство на Ксенофонт.

След срещата Мария постъпила в женски манастир и достигнала върхове на монашеското съвършенство, като била удостоена с дара на чудотворството. Йоан и Аркадий отишли да се подвизават с духовния си старец в пустинята, където ги последвал и Ксенофонт, който се прославил с дар на пророчество. Цялото семейство било причислено от Църквата в лика на светците заради дивните подвизи на своя отшелнически живот.

Преподобният Амон бил роден в Египет. Още в най-ранна възраст бил лишен от родителите си, но бил възпитаван в страх Божий и от младите си години придобил любов към четенето на Божествените книги. Когато достигнал пълнолетие, по настояване на чичо си се оженил, но със съпругата му заживели в девство като брат и сестра. Трудели се, хранели се оскъдно и се молели.

По-късно св. Амон станал монах в Нитрийската пустиня. В Нитрийската планина преподобният Амон започнал да води отшелнически живот, трудейки се и подвизавайки се за Бога, на Когото служел денем и нощем с цялата топлота на духа си.

Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".


По публикацията работи: Красимир Мартинов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар - 3 април 2025 г.

На 3 април честваме паметта на преподобни Никита изповедник, игумен на манастира Мидикия.  Св. Никита е роден в Кесария Витинийска (северозападна Мала Азия) в благочестиво семейство. Майка му починала на 8-ия ден след раждането му, а баща му..

публикувано на 03.04.25 в 06:00
Храм

Църковен календар - 2 април 2025 г.

На 2 април почитаме преподобни Тит Чудотворец и свети мъченици Амфиан и Едесий. В този ден се служи Малко повечерие и се чете целият канон на св. Андрей Критски. От младостта си  свети Тит Чудотворец се посвещава на монашески живот...

публикувано на 02.04.25 в 06:00

Кой е Марко Тотев и защо името му става нарицателно за лош късмет и несполука?

В България, когато заговорим за човек с лош късмет, често казваме: "Ех, какъв е Марко Тотев!". Но кой всъщност е Марко Тотев и как името му се е   превърнало в нарицателно за човек, на който късметът все му изневерява? "Това е..

публикувано на 01.04.25 в 10:05