На 4 февруари Православната църква чества преподобни Исидор Пелусиотски – един от Отците учители на Църквата, теолог, автор на богословски съчинения.
Роден около 360 г. в знатно семейство в Александрия, Египет. Получава отлично образование и още млад постъпва в манастир близо до гр. Пелусиум, източно от делтата на Нил. Той бил постриган в монашество и се заселил в пустинно място в Долни Египет, където живеел в строго въздържание, носел груба дреха и се хранел само с корени. Непрестанно се молел и се издигал с мисъл към Бога.
Слухът за строгия му и благочестив живот привлякъл към него други подвижници и той бил избран за игумен на манастира. Грижейки се постоянно за душевната полза на братята, той ги ръководел чрез мъдрите си наставления, учел ги чрез слово и пример на смирение, кротост, безкористие, борба против страстите и светските помисли.
Впоследствие заминава за Константинопол и става ученик на свети Йоан Златоуст. Исидор защитава своя учител по време на гоненията против него от страна на византийската императрица Елия Евдоксия. По време на споровете с несторианците убеждава император Теодосий II да свика събор за осъждане на несторианската ерес. Умира около 435 г.
Свети Исидор е написал около 3000 писма, от които са запазени 2012, в които той се обръщал към управителите и към епископите с мъдри съвети.
Като изучавал дълбоко науките и словесността, Исидор разбирал, колко несравнимо по-високо от всичко стои християнската мъдрост. Той съветва да се изучава с внимание Словото Божие и словесността, която прави човека душевно чист и мъдър.
Преподобни Исидор търпял гонения заради своите строги изобличения, но не преставал твърдо и неизменно да стои в истината и да защищава пред управителите невинно гонените. Оставил в своите писания много наставления за придобиване на добродетели, и след като поучил в устни беседи мнозина на тези добродетели, достигнал дълбока старост и починал в мир.
В този ден поменаваме и свети мъченик Иадор, загинал мъченически по време на римския император Деций Траян (249-251 г.), както и преподобни Иасѝм Чудотворец.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
На 12 март Православната ни църква отбелязва св. Григорий Двоеслов, папа Римски и преподобни Теофан Изповедник. Св. Григорий се родил около 540 г. в Рим, в знатен род. Ревностното благочестие било отличителна черта на цялото негово..
Един скромен военен свещеник прави първия си досег с България през 1921 г., пристигайки с поръчението да издири безследно изчезнали италиански войници по време на Първата световна война. Той обаче не остава равнодушен към съдбата на тази малка..
Белослав е малък град, разположен на брега на един от ръкавите на Варненското езеро. Именно тук, на скромния градски пристан, е закотвена единствената запазена българска подводница – "Слава ". Плавателният съд отдавна вече не пори дълбините на Черно..
На 4 април Православната църква чества паметта на преподобни Йосиф Песнописец, преподобни Георги в Малея и свети свещеномъченик Никита Серски...
На 3 април честваме паметта на преподобни Никита изповедник, игумен на манастира Мидикия. Св. Никита е роден в Кесария Витинийска..