Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парламентът трябва да реши как ще се гласува в чужбина

Снимка: БТА

От 1 януари т.г. вече има изборен район "Чужбина". При нови парламентарни избори той ще излъчи своя листа. Най-рано в края на март, с промени в Изборния кодекс, ще се реши колко дълга ще е тя. Тепърва ще се изяснява, колко депутати ще се избират в район “Чужбина” и методиката за сформиране на тяхната листа. 
Темата беше обсъдена от експерти и партийни представители в понеделник, 3 февруари, на кръгла маса в парламента. Възможно е депутатите, избирани в чужбина да са от 22-ма до 24-ма, стана ясно в дискусията. Констатирано бе, че все още без отговор са въпросите какъв е точният брой на българите зад граница с право на глас, как ще се конституират избирателите, как ще се организира вотът зад граница, как ще се води там агитация и как Централната избирателна комисия ще контролира финансирането на кампании и подаването на жалби.
Първият и най-сериозен проблем е с качеството на членовете на секционните комисии като представители на парламентарните формации, посочи по време на дискусията председателят на парламента доц. Наталия Киселова.
“Технологията е последица. Тя не може да реши основния проблем - че българските граждани не искат да участват в изборите, те просто не ходят”, коментира Киселова и предупреди, че нови промени в Изборния кодекс може да доведат до допълнителен отлив на избиратели.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Генерално Консулство на България в Ню Йорк

Приоритет на Генералното консулство в Ню Йорк е да засилва връзката с България

Масовата представа за българските консулства зад граница е за място, до което хората прибягват за издаване на някакъв документ, за решаване на проблем, възникнал при престоя им в чужда страна, по време на разразило се природно бедствие. Какво още стои..

публикувано на 04.07.25 в 13:00

Само 10% от българите в чужбина смятат, че децата им трябва да знаят родния си език

Все по-малко българи, живеещи в чужбина, изпращат децата си на неделно училище, в което се преподава български език и култура, съобщи пред кореспондента на БНР Здравка Маслянкова основателят на българското училище “Асен и Илия Пейкови” в Рим..

публикувано на 03.07.25 в 17:18

Българчета споделяха традиции и учиха в американски гимназии по програмата YES

22-ма български ученици, които прекараха последната учебна година в гимназии из цяла Америка – от Тексас до Вермонт, се завърнаха в родината. Приключението им из САЩ бе организирано по програмата YES Bulgaria. През изминалите месеци те не..

публикувано на 02.07.25 в 13:40