Десетото издание на фестивала Master of Art, което се открива на 7 февруари в столичното кино "Люмиер", включва над 50 филма на различна тематика, свързана с изкуството.
Международната конкурсна програма е разделена на различни категории – "Архитектура", "Дизайн и мода", "Изящни изкуства", "Литература", "Музика и танц", "Съвременно изкуство", "Театър и кино", "Фотография", "Видео арт", както и селекцията "Изкуство и власт".
На откриването ще бъде прожектиран френският документален филм My Way, посветен на една от най-изпълняваните песни - от Сид Вишъс и Том Джоунс до Нина Симон и Лучано Павароти. Създадена е във Франция през 1967 г., но поредица от случайни събития я пренасят през Атлантика към Франк Синатра, който я превръща в легенда. Местните издания на фестивала в Пловдив и Варна също ще бъдат открити с този филм, но на 13 февруари.
В музикалната селекция са и ленти, посветени на Моцарт и неговата сестра, на композитора Мишел Льогран ("Шербургските чадъри") и на Дзукеро. Няколко български документални филма също ще бъдат показани премиерно. Сред тях са "Васко и цигулката", "Космическа лира", "Маестро Вили Казасян" и др.През последните години сътрудничеството между българското и албанското кино се засилва. Албанските продукции все повече намират място на български фестивали и обратното. Това показва нарастващото артистично взаимодействие между двете страни, което носи..
"Ако България ми беше разказана" – под това заглавие в Париж започва новата инициатива на Българския културен институт във френската столица в партньорство със Синематеката за документално кино към Обществената библиотека (Bpi) на Центъра "Жорж..
Писателят Калин Терзийски и неговият сборник с разкази "Има ли кой да ви обича?" отварят вратите на Българския културен институт в Берлин на 1 април, когато ще се състои среща на публиката с автора. Животът в града, пълен със загадки, драми и..