Свети Лъв, папа на Рим (440–461 г.), е известен със своето благочестие и ученост. Като истински пастир той неуморно защитавал православното учение от манихейската и евтихианската ереси. Взел лично участие в осъждането на ереста на Евтихий на Четвъртия вселенски събор в град Халкидон.
През 452 г. Свети Лъв, със силата на словото си, възпрял Атила, водача на хуните, да разори Рим, а през 455 г. убеждава Гензерик, вожда на вандалите, да не пролива кръв и да не опожарява Рим. За своето благочестие и за защитата на Православието е наречен "Велик".
Умира през 461 г., оставяйки след себе си писмо до Флавиан, патриарх на Константинопол, за двете природи на Иисус Христос - Божествена и човешка.
До нас са достигнали и около 100 негови проповеди и около 140 писма – наставления до различни хора.
Мощите на свети Лъв почиват в параклиса, наречен на негово име във Ватиканската катедрала в Рим.
Свети Агапит Изповедник, епископ Синадски, е роден в Кападокия, по време на управлението на императорите Диоклетиан (284–305) и Максимиан (284–305). Родителите му били християни. От малък се стремял към монашески живот и постъпил в манастир, където се подвизавал в пост, молитва и служение на всички братя на манастира.
Господ дарил св. Агапит с дара на чудотворството.
Император Лициний (307–324) научил, че монахът Агапит притежава голяма физическа сила, и заповядал, противно на волята на светеца, да бъде назначен на военна служба.
По време на гоненията срещу християните, започнати от Лициний, свети Агапит е ранен с копие, но остава жив.
След смъртта на император Лициний свети равноапостолен император Константин Велики (306–337) научил, че по молитвите на свети Агапит стават изцеления. Той изпратил при него своя болен слуга, който оздравява.
Императорът искал щедро да награди Агапит, но той поискал само едно: да му бъде позволено да напусне военната служба и да се върне в манастира.
Скоро след това Синадският епископ извикал свети Агапит и го ръкоположил в свещенически сан. След кончината на епископа духовенството и целият народ единодушно избрали свети Агапит за Синадски епископ. Той мъдро ръководел своето паство, като го наставлявал в православната вяра и добродетелен живот и починал в мир.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
В България, когато заговорим за човек с лош късмет, често казваме: "Ех, какъв е Марко Тотев!". Но кой всъщност е Марко Тотев и как името му се е превърнало в нарицателно за човек, на който късметът все му изневерява? "Това е..
На 1 април Православната църква чества паметта на преподобна Мария Египетска и на свети великомъченик Авраамий Български. Света Мария Египетската живяла в Александрия в средата на V и началото на VI век. Била само на 20 години, когато..
На 31 март Православната църква чества паметта на свещеномъченик Ипатий, епископ Гангърски. Св. Ипатий бил епископ на град Гангра в Мала Азия. През 325 г. участва в Първия вселенски събор в Никея, на който е анатемосана ереста на Арий...
На 20 април всички християни посрещат Възкресението Христово. На фона на нашия войнстващ и разделен свят католиците заедно с православните, арменците и..
Целият християнски свят чества днес Светлото Христово Възкресение. За православните народи това е най-светлият ден – Празникът на Празниците, който..
Тази година православни и католици отбелязват заедно Възкресение Христово. На една и съща дата целият християнски свят ще обърне поглед към празния гроб..