Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уникална църква в Добърско привлича туристи и поклонници целогодишно

13
Снимка: Костадин Атанасов

Скътано в полите на Рила, село Добърско привлича целогодишно туристи от всички краища на страната. Легенда разказва, че едни от първите заселници в района на днешното селище са ослепените Самуилови войници, които заради лютата зима спират своя преход към Рилския манастир. Този трагичен епизод от българската история се разиграва през 1014 г., когато византийският император Василий ІІ разгромява в планината Беласица армията на българския цар Самуил и ослепява неговата 15-хилядна войска. В района на днешното село Добърско те намират лековита вода, която успокоява болката в очите им и решават да останат, а впоследствие поставят основата на прочутата в миналото Добърска школа за слепи певци.

Местната църква "Св. Теодор Тирон и Св. Теодор Стратилат" датира от 1614 година и е един от Стоте национални туристически обекта. Храмът е обявен за паметник на културата и е под защитата на ЮНЕСКО.




В трикорабната базилика има 460 изображения, като голяма част от тях не следват общоприетите норми. 



Иконостасът е отделен от олтара със зид, на който са изобразени дванадесетте апостоли в цял ръст, което е рядко срещано в българските храмове.



Любопитен е броят на образите на жените светци, който надхвърля 30. Църквата е уникална и с фреската на сцената на Преображение Господне, на която Иисус Христос е изобразен в нещо като космически кораб.


Почистването и реставрацията на фреските започва през 70-те години на миналия век и отнема цели 10 години. Преди това те са били покрити с дебел слой сажди, образувани от изгарянето на огромен брой восъчни и лоени свещи.


Стенописите са почти изцяло запазени, което се дължи на слабата светлина в храма, на постоянната температура и отличната вентилация. Богослужения в църквата се извършват само три пъти в годината – на Рождество Христово, на Възкресение и на Тодоровден.

Легенди се носят за лечебните свойства на аязмото в двора на църквата "Св. Теодор Тирон и Св. Теодор Стратилат". Дебитът му е постоянен през всички сезони, а водата никога не замръзва, дори и в най-мразовитите дни от годината.


Вижте още:

Текст и снимки: Костадин Атанасов




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Пролетна разходка в София

Великолепни цветни аромати се носят из българската столица през пролетта, а птичките в парковете сътворяват истински пролетни концерти... Наслада за сетивата!  Централната градска част е изпъстрена от цветни картини...

публикувано на 15.04.24 в 15:35

Кукерските празници в Родопите

От днес започват Великденските пости. По традиция, в дните преди началото на периода на въздържание и духовна концентрация, в много части на страната се провеждат кукерски карнавали.  В родопското село Дедево с кукерски игри посрещнаха..

публикувано на 18.03.24 в 10:15

Честита Баба Марта!

Първи март в България е един от най–любимите празници на малки и големи. Мартеници или родопски байници – символ на надеждата за хубавото, което предстои Окичвайки се с бяло-червените мартеници, българите поставяме символично начало на..

публикувано на 01.03.24 в 13:06