Без напредък е преминало заседанието в Скопие на комисията по исторически и образователни въпроси между България и Северна Македония, предаде БТА. На 21 и 22 февруари комисията за пореден път е обсъждала как в македонските учебници за 7-и клас е представена темата за Охридската архиепископия.
В първото за 2025 г. заседание са подписани технически протоколи от две заседания, проведени през 2023 г., съобщиха от българския състав на комисията. Българската страна е предложила за обсъждане няколко исторически личности с юбилейни годишнини през 2025 г., но по настояване на македонските представители темата е отложена за следващото заседание през април в София.
Комисията за исторически и образователни въпроси е създадена по Договор за приятелство и добросъседство между двете страни от 2017 г. Досега, през 2019 г., съвместната историческа комисия е приела препоръки за съвместно отбелязване на пет исторически личности – Светите братя Кирил и Методий, Св. Наум Охридски, Св. Климент Охридски и цар Самуил и препоръки за промени в македонските учебници по история за 6-и клас и 5-и клас в България.
В понеделник преди обед ще преобладава слънчево време. Следобед главно в южната половина от страната ще превали. Минималните температури ще бъдат между 6° и 11°, в София – около 6°, а максималните – между 16° и 21°, в София – около 18°. В..
Официалният старт на летния туристически сезон ще бъде даден на 31 май в Поморие. С избора на града домакин Министерството на туризма поставя фокус върху насърчаването на разнообразен и устойчив туристически продукт, съчетаващ природни ресурси,..
Българска делегация, водена от външния министър Георг Георгиев, присъства на интронизацията на архимандрит Гавриил като игумен на Зографския манастир в Света гора. Българска делегация е в Атон за патронния празник на Зографския манастир "..
ХХ-ата Международна конференция на Българската асоциация на хирурзите, гастроентеролозите и онколозите (БАХГО) събра в София видни специалисти в..
Ученици от Бургас обединиха интереса си към технологиите и опазването на природата, създавайки дигитална игра, в която симпатичен морски робот събира..
Дългогодишната работа като учител, художник и културолог подтиква Йонка Господинова да провокира своите ученици в силистренското училище "Никола Йонков..