Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Софийския университет работят върху създаването на квантов компютър

Иво Михов
Снимка: uni-sofia.bg

Изкуственият интелект сега е изграден изцяло от класически компютри с алгоритми, докато изкуственият интелект на базата на квантовите компютри ще е много по-бърз и функционален, казва докторантът Иво Михов от Центъра за квантови технологии на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Пред програма "Христо Ботев" на БНР младият учен разказва, че през последната година в Центъра за квантови технологии към СУ "Св. Климент Охридски" работата се разраства. От 10 души, там вече работят 25. Основните задачи, по които работят, са квантови компютри, квантова симулация, квантови сензори и квантови комуникации.

Бранислав Илич е успял 6 пъти да повтори успешен опит с квантова телепортация. Досега не правен такъв експеримент с такава точност и той подготвя публикация за своето откритие, съобщи Михов.

За разлика от класическите битови компютри квантовият използва процесите, протичащи на ниво квантово преплитане, супер позиция и свръхпроводимост.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ловният сезон започва с призив за опазване на горите и повече бдителност

Както всяка година, през втората събота на месец август започва ловният сезон на пъдпъдък, гривяк, гургулица и като цяло мигриращите видове дивеч. Според установените правила ловът се извършва само през деня, един час преди изгрев и един час след..

публикувано на 09.08.25 в 10:25

Хърцоите у нас се събират на събор в село Кацелово

Четиринайсетият традиционен Събор на хърцоите ще се проведе днес в село Кацелово, община Две могили, Русенско. Събитието, което е под патронажа на кмета на Две могили Мариета Петрова, ще започне в 09.30 часа с водосвет за здраве и благоденствие...

публикувано на 09.08.25 в 08:00

Големите марионетки на Puppets Occupy Street от Румъния ще се разходят из София

Две от големите марионетки на Puppets Occupy Street от град Крайова, Румъния, ще гостуват в София за първи път в рамките на Международния фестивал за улични изкуства 6Fest (ШестФест).  Те ще се появят пред софийската аудитория на 9 август, събота..

публикувано на 09.08.25 в 07:20