Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ива Хьолцл-Николова – българката в реномирания австрийски оркестър "Брукнер"

Снимка: ivahoelzlnikolova.at

Цигуларката Ива Хьолцл-Николова изпълни премиерно за България "Унгарски мелодии" от Вилхелм Ернст. Концертът на 19 февруари беше третата ѝ изява, като солист на Габровския камерен оркестър и повод инструменталистката с успешна кариера в Австрия да гостува на Радио България.

Ива Хьолцл-Николова  е изпълнител с подчертана индивидуалност и богат репертоар. Определяна е от критиката като "изключително талантлив и интелигентен музикант със собствена трактовка на понятието "виенски". Родена в София, започва първите уроци по цигулка на 5-годишна възраст, а на шест вече излиза на сцена. Първият ѝ учител е легендарният Трендафил Миланов. Завършва Софийското музикално училище в класа на изявения педагог Александър Серафимов. Лауреат е на няколко престижни конкурса у нас и в чужбина. Пристига във Виена през 1991 г.


"Исках да посетя Виена, защото за мен това беше световен музикален център. Тогава едно заминаване за Виена не беше сложно, тъй като аз като артист притежавах така наречения "дипломатически" паспорт, за него не трябваше виза. Кандидатствах в тогавашното Висше училище за музика и сценични изкуства, сега – Музикален университет. Приеха ме в класа на проф. Шиво ( Йозеф Шиво - изявен педагог и солист, концертмайстор на Виенската филхармония – бел.ред.) и така започна моят живот в австрийската столица. Продължих образованието си в Консерваторията на Виена при проф. Александър Аренков . При него се дипломирах и веднага спечелих конкурс за място в Tonkünstler-Orchester – оркестъра на Долна Австрия. Там работих 10 години. Напуснах, защото междувременно спечелих място в оркестъра на Виенската държавна опера. Бях едната от първите две цигуларки, допуснати да свирят в този оркестър. Работих там три години, след което постъпих в оркестър "Брукнер" в Линц, на позицията на водач на първи цигулки със задължения и на концертмайстор – на това място съм до днес."

Ива Николова с фрагмент от Първата соната за соло цигулка на Й. С. Бах, изпълнение от Pfarrkirche Harmannsdorf-Rückersdorf

Оркестър "Брукнер" е реномиран симфоничен състав, който обслужва и театъра в Линц. Така че Ива Николова свири и на оперни, оперетни и мюзикълни спектакли, често под палката на световноизвестния Маркус Пошнер – главен диригент на оркестъра.

Оркестър „Брукнер“
"Програмата ни е много наситена. Включва произведения от абсолютно всички жанрове – споделя българската цигуларка. – Симфониите на Брукнер са едва ли не нашата Библия, свирим ги непрекъснато в абсолютно всички версии. Също така симфониите на Малер, Чайковски, Рахманинов. Диригентът Маркус Пошнер е изключителен музикант. Той внесе много нови идеи в оркестъра, работи изключително интензивно с щрайха, много взискателен е. Мисля, че под негово ръководство оркестърът израсна много".

Ива Хьолцл е и активен солист и камерен изпълнител. През 2023 г. изнася рецитал в една от залите на Музикферайн. Това е първата ѝ солова изява в прочутия музикален комплекс, но споделя, че като оркестрант от 2004 до 2007 г. буквално е живяла в емблематичната виенска зала. Репертоарът ѝ е впечатляващ: от Бах до Шнитке, от Паганини до Барток и Веберн. Сътрудничеството със съвременни композитори като Ерих Урбанер, Владимир Панчев, Румен Бальозов и Иван Ерьод я обогатява. Специално за нея пишат Тудор Савеану, Михаел Аман и нейният съпруг – Волфганг Хьолцл, а през 2001 г. композиторът и цигулар Андреас Бакса създава за Ива концерт за цигулка. 

Струнно трио „Фогл“

Едно от предишните завръщания на Ива в родината беше в състава на Струнно трио Фогл. Дали триото съществува и днес?

"В момента е в затишие, но не се е разпаднало, ние поддържаме контакт. Разбира се, времената на пандемията внесоха известни пречки в репетиционния процес, тъй като моите двама колеги живеят в Грац, а аз между Линц и Виена – пътуването до Грац беше тежко. И за тях пътуването до Виена не беше лесно. Чуваме се често с Елисавета (Елисавета Станева-Фогл) и обмисляме какви нови пиеси бихме могли да разучим, нови триа, как би могло да продължи нашето съвместно музициране."

Виолистката Елисавета Станева-Фогл също е българка. Заедно с нейния съпруг - виолончелиста Бернхард Фогл и с Ива Николова, формират Трио Фогл, което преди време издаде много интересен компактдиск с музика от Макс Регер. Но все пак основната дейност на Ива е в оркестър "Брукнер". А композиторът Брукнер е изиграл важна роля и в личния ѝ живот, защото я е събрал с нейния съпруг – музиковеда и композитора Волфганг Хьолцл,  завършил и композиция при прочутия проф. Ерих Урбанер  в Университета за музика и сценични изкуства във Виена. Сред учениците на Урбанер са знаменити съвременни творци като Олга Нойвирт, Томас Лархер, Мигел дел Агила  и Лукас Лигети – синът на великия композитор Дьорд Лигети.


"Да, получи се интересно – спомня си за срещата им Ива Николова. – Той реагира на мой коментар в Интернет по повод едно изпълнение на Седма симфония от нашия оркестър. Тъй като моят съпруг беше написал книга върху Седма симфония на Брукнер – аналитична, той ми се обади, за да обменим информация и да ме попита за някои впечатления, просто като изпълнител."

Ива Хьолцл-Николова изпълнява музика от Волфганг Хьолцл

На въпроса кога да я очакваме отново в България, Ива Хьолцл-Николова отговаря, че се надява догодина по това време отново да свири с Габровския камерен оркестър, но е възможно да я видим и чуем още това лято на фестивала Софийски музикални седмици. 


Предстоят ѝ три рецитала с италианския пианист Лука Монти, с когото е свирила в Музикферайн преди година и половина. Първият ще бъде във Виена, в салон "Бьозендорфер" и е посветен на българския композитор Владимир Панчев (1948 – 2021), който живееше във Виена. През април Николова и Монти ще изпълнят романтична програма в Линц. През юни ще свирят Бетовен и Лист в австрийския град Рец, известен със съхранения роял, на който е свирил самият Лист. Ива Хьолцл общува със сънародници в Австрия. Близка приятелка е с кларинетистката Деница Лафчиева, с пианистката Павлина Чолакова, с Румен Димитров – талантлив композитор, чиито произведения е свирила. Тя с радост споделя, че във Виена има много изявени българи, а българските музиканти се радват на успешни кариери.

Ива Хьолцл-Николова изпълнява Концерт за цигулка и оркестър в ми минор от А. Вивалди с Габровския камерен оркестър, диригент - Иван Стоянов, запис от 19.02.2025 г.

Снимки: ivahoelzlnikolova.at, brucknerhaus.at, haus-hofmannsthal.jimdofree.com



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Защо?"

Виктория Главчева пее от 4-годишна и има редица спечелени награди, но особена популярност доби след участието си в телевизионния формат "Гласът на България ". Половин година след това тя представи своята първа песен "Клада" по музика и аранжимент на..

публикувано на 25.02.25 в 10:15

"Нито миг"

Двама изпълнители от различни поколения, но със сходна визия за музиката се събират в дует – това са Графа и Дара Екимова, а съвместната им песен е "Нито миг". Графа създава бийта и част от мелодията докато завършва новия си албум. Вдъхновен от..

публикувано на 24.02.25 в 10:15

"Измислица"

Валерия Стоянова още е ученичка в Националното музикално училище в София, но въпреки крехката си възраст вече има солиден сценичен опит до именити изпълнители. Важна роля изиграва Васил Петров, с когото едва 9-годишна за първи път стъпва на голяма..

публикувано на 21.02.25 в 10:15