Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът: Европа да подкрепи усилията на САЩ за мирно решение за Украйна

Румен Радев
Снимка: БТА

Настояването за търсене на военно решение за конфликта в Украйна е губещо. Европа би трябвало да подкрепи усилията на САЩ за намиране на най-доброто решение. За това призова президентът Румен Радев на започналата в София Годишна конференция на началника на отбраната.

На конференцията адмирал Емил Ефтимов представя "Анализ на състоянието и подготовката на Въоръжените сили през 2024 г.". Радев посочи, че сме свидетели на безпрецедентна промяна в средата на сигурност в света и в Европа и растяща непредсказуемост. 

"Назрява дебатът за евентуално префокусиране на САЩ от евроатлантическото пространство към Тихоокеанския регион. САЩ настояват за бързо урегулиране на този конфликт със средствата на дипломацията. Подходът на европейските лидери е за продължаване на военните действия и търсене чрез тях на извеждане на Украйна в позиция на силата за евентуални следващи преговори. Но целият ход на войната до момента показва, че това е утопична надежда, тя ще предизвика още много жертви, още повече разрушения и опустошения на Украйна, които накрая Европа ще трябва да плаща", подчерта президентът Румен Радев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Проф. Ивайло Груев

Проф. Ивайло Груев за времето, в което илюзиите са свещени, а истината – ерес

"Конвулсии преди многополярност – времето, в което илюзиите са свещени, а истината ерес" – това е заглавието на една нова книга, която ще бъде официално представена в началото на ноември в София. В нея става дума за агонията на еднополюсния свят,..

публикувано на 30.10.25 в 09:25
Наталия Киселова

Председателят на парламента от БСП отстъпи мястото си на зам.-председателя от ГЕРБ

Подадох заявление, с което се оттеглям от длъжността "Председател на Народното събрание", обяви председателят на парламента Наталия Киселова, след като откри пленарното заседание на 29 октомври. "В изминалите дни беше казано, че в политиката..

публикувано на 29.10.25 в 10:55
Георги Георгиев

България очаква да бъде извадена от "Сивия списък" на FATF

До средата на 2026 г. България трябва да бъде извадена от "Сивия списък" на държавите несанкциониращи в достатъчна степен прането на пари от незаконни дейности. Това каза министърът на правосъдието Георги Георгиев за БНТ. От 25 критерия за..

публикувано на 27.10.25 в 08:18