Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковен календар - 2 март 2025 г.

Неделя Сиропустна, Свщмчк. Теодот

Снимка: Софийска духовна семинария

Днес е Неделя Сиропустна. Денят е познат сред българите и като Сирни заговезни или Прошки. Ядат се за последно мляко и млечни продукти, яйца и риба. От следващия ден, понеделник, започва същинският пост, който допуска само храна от растителен произход и приключва на Възкресение Христово, Великден.

Денят се нарича още и Неделя на всеопрощението, на възстановяването на човешката взаимност и уважение. На този ден Църквата призовава вярващите да очистят душите си от всякакви враждебни мисли и чувства, да поискат прошка от хората, с които общуват за всички случаи, когато умишлено или неволно са ги наранили, да простят от сърце на всички, които волно или неволно са наранили тях самите и да изпълнят с мир и любов сърцата си.

На 2 март Православната ни църква почита свещеномъченик Теодот, епископ Киринейски

Той бил родом от Галатия в Мала Азия и епископ на град Кирена в Кипър. По време на гонението на християните при нечестивия Ликиний Свети Теодот открито проповядвал учението на Христос, призовавайки езичниците да изоставят идолопоклонството и да се обърнат към Истинския Бог. Управителят на Кипър Савин заповядал да открият и доведат на съд епископ Теодот. Светецът, като научи за тази заповед, без да чака изпратените войници, веднага се явил при управителя с думите: „Аз съм този, когото търсите, явих се да проповядвам Христа, моя Бог“.

Управителят заповядал светецът да бъде безмилостно измъчван, след което го хвърлили в тъмница. Пет дни по-късно свети Теодот отново бил доведен при управителя, който вярвал, че след мъченията епископът би предпочел да се отрече от Христос, отколкото да претърпи нови мъки. Но свети Теодот не спрял да проповядва за Христос.

Светецът отново бил подложен на зверски мъчения. Много свидетели на страданието на мъченика, удивени от търпението на светеца и неговите боговдъхновени речи, повярвали в Христа. Като научил за това, Савин заповядал мъченията да бъдат прекратени и светецът да бъде затворен в тъмница.

По това време Свети Константин Велики дава свобода на религията на всички християни и сред многото мъченици освобождава Свети Теодот. Светецът се върнал в Кирения и след две години епископско служение мирно се оттеглил при Господа около 326 година.

Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".


По публикацията работи: Красимир Мартинов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар - 3 май 2025 г.

На 3 май Православната църква чества паметта на светите мъченици Тимотей и Мавра , пострадали за вярата си по време на гоненията на император Диоклециан (284 – 305 г.). Свети Тимотей произхождал от село Перапей (египетската Тиваида), син..

публикувано на 03.05.25 в 06:00

Честванията по повод покръстването на българите и създаването на българската азбука продължават

Тази вечер, в 18 часа, в двора на Голямата базилика в Плиска беше отслужен молебен, последван от празничен концерт, посветен на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 г. от създаването на българската азбука. Започват честванията..

публикувано на 02.05.25 в 22:35

Мощи на Св. Георги Победоносец гостуват в храма "Св. Атанасий Велики" в Горни Лозен

"Има ли силна вяра и молитва, светецът ще ти помогне и ще пренесе твоята молитва до Бог", убеден е отец Георги Марков от храма в софийското село Горни Лозен, и допълва, че многократно е виждал чудесата, които Свети Георги прави и днес. Мощите на..

публикувано на 02.05.25 в 11:05