Пет центъра за образователни, социални и здравни услуги ще бъдат разкрити в малки населени места по програмата "Поощряване на справедливостта: Здраве и приобщаващо образование за всички – ЗОВ 2", финансирана чрез Българо-швейцарската програма за сътрудничество. От техните услуги ще се възползват общините Ружинци, Чупрене, Антоново, Никола Козлево и Кайнарджа.
Целта е да се намалят икономическите, здравните и образователните различия между хората. "Трябва да положим максимални усилия, за да интегрираме всяко дете в системата на образованието", заяви просветният министър Красимир Вълчев. Затова и ще бъдат обучени 600 медиатори, които да подпомагат свързването и приобщаването на уязвимите групи към социалната и образователната система.
Предвидените средства за обучение на образователните медиатори възлизат на 1,6 млн. швейцарски франка, а допълнителната квалификация ще бъде организирана от Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства. Именно медиаторите често са свързващото звено между училището и общността и помагат за адаптацията на подрастващите.
С помощта на 6,8 млн. франка по програмата ще бъдат изградени и "хъбове за улеснен достъп". Така чрез инвестиции в инфраструктура и услуги в петте общини ще се стимулира местната икономика и повишава качеството на живот.
Програмата с общ бюджет над 9 млн. швейцарски франка ще бъде изпълнявана в периода 1 март 2025 г. – 3 декември 2029 г. Страната ни ще участва с 15% съфинансиране на дейностите.
Снимки: БТА- архив, Министерство на образованиетоСтоличната община създава младежки доброволчески екип за бързо реагиране "SOfia HELPers". Инициативата за създаване на младежки групи, готови да помагат в различни направления и при кризисни ситуации, е на дирекция "Спорт и младежки дейности" на..
В неделя минималните температури в страната ще са от 12 до 17°. В София ще е 12°. През деня ще бъде слънчево и горещо. След обяд главно над планините ще се развива купеста облачност и на места ще превали. Ще духа слаб до умерен вятър от..
Докладите на Еврокомисията и Европейската централна банка оправдават всички резерви и притеснения, които имаше президентът Румен Радев, когато предложи референдум за еврото. Това каза пред медиите вицепрезидентът Илияна Йотова в местността Илиева..
Държавните институции са поели категоричен ангажимент за улесняване на достъпа до пазара на труда, а и в България като цяло, на лица с български..
В брой 55 на предаването слушайте : Децата от българското неделно училище "Абагар" в Италия – герои на документалния филм "Духът на..
На 16 юни към Централна Азия тръгва подготвяна от десетилетие българска научна експедиция, пише в 24chasa.bg проф. Николай Овчаров. Две седмици ще се..