Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борислав Сарафов поиска още два депутатски имунитета

Снимка: БТА

И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов поиска да бъдат свалени имунитетите на още двама народни представители – Божидар Божанов и Кирил Петков от "Продължаваме промяната – Демократична България". Ден по-рано той предприе същите действия и спрямо четирима депутати от "Възраждане".

В искането на държавния обвинител е посочено, че Божанов в качеството си на министър на електронното управление през 2022 г. е нарушил служебните си задължения, предоставяйки на директора на Изпълнителната агенция “Инфраструктура на електронното управление” файл на флаш памет, представляващ техническа спецификация, и е указал тя да бъде използвана за провеждането на обществена поръчка за близо 18 млн. лв. 

По отношение на Петков се твърди, че има доказателства, уличаващи го в извършен опит за принуда над министъра на електронното управление Александър Йоловски през 2023 г. Съпредседателят на ПП-ДБ и бивш премиер определи акцията като "поредна порция фалшиви обвинения чрез превзетата прокуратура" и коментира:

"Българският башибозук повдигна поредното абсурдно обвинение, което показва, че сме на правилния път. Разобличихме Росен Карадимов като човек на Пеевски, когото искат да поставят като председател на КЗК, за да координира над 30 млрд. обществени поръчки; разкрихме как България няма да получи близо 10 млрд. лв., защото управляващите не искат да приемат антикорупционните закони по ПВУ; осветлихме, че в новия бюджет не става ясно къде ще отидат над 6 млрд. лева. С тези наши действия пречим на управляващите да присвоят огромни средства от българския народ."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Ден на полето - Балчик 2025" събира зърнопроизводителите

От 22 до 24 юли Добруджанският съюз на зърнопроизводителите организира за четвърти път изложението "Ден на полето", което тази година ще бъде разположено в землището на крайморския град Балчик. Събитието продължава да следва традицията..

публикувано на 22.07.25 в 07:00

Проект с участници от България, Албания и Литва обединява чрез творчество

Фондация "За утре" стартира проекта "Да творим заедно", събиращ младежи от Албания, Литва и България и техни връстници със специални потребности, съобщи БТА. Дейностите са финансирани по програма "Еразъм плюс" и са насочени към социалното и..

публикувано на 22.07.25 в 06:00
Дейвид Лами и Георг Георгиев

Дейвид Лами: България е важен партньор на Великобритания в Европа

Министърът на външните работи на България Георг Георгиев проведе двустранна работна среща с британския външен министър Дейвид Лами в рамките на еднодневно работно посещение в Лондон по покана на британската страна. Двамата министри обсъдиха..

публикувано на 21.07.25 в 19:31