Близо 19% от анкетираните над 800 работещи българи са били жертва на сексуален тормоз на работното си място, почти 90% от потърпевшите са жени. Сред най-застрашените да станат жертви на сексуален тормоз са жените до 30-годишна възраст, показват оповестени в навечерието на Международния ден на жената данни. Проучването е проведено по инициатива на фондация "Фридрих Еберт"-България и КНСБ, в периода юли - септември 2024г.
В него се обобщават и последиците за жертвите – 32 на сто посочват, че се чувстват некомфортно на работното си място, 14% обмислят да го сменят, а 13% споделят за изпадане в депресивни състояния. Сред най-честите форми на сексуален тормоз на работното място са неуместни погледи и подмятания, неприлични сексуални шеги и обиди и нежелан физически контакт.
Насилието и тормозът на работното място влияят не само върху производителността на труда, но и върху здравето и психиката на работника, подчертават синдикалните лидери и отправят призив – "Да нарушим мълчанието! и да не оставяме безнаказани "Тормоза и насилие на работното място".
Снимки: Facebook /Friedrich Ebert Stiftung Bulgarien
Английската граматика обърква българските ученици, защото те често пренасят нейните правила върху родния си език, каза за БТА Евелина Гечева от "Академика БГ", организатор на кампанията "Бъди грамотен". По думите ѝ, много от младежите пишат имената на..
Над 40 издателства и над 30 срещи с автори ще има по време на фестивала "С книга на плажа" 2025г, който ще се проведе в Бургас от 13 до 17 август в алеите пред Експозиционен център "Флора". В програмата на събитието са включени премиери на..
На кръгла маса в Университета за национално и световно стопанство днес експерти ще търсят решения на проблема с шарката по овцете и козите в страната. Заразата от шарка по дребните преживни животни се разраства, като се разпространява основно в..
Министърът на външните работи Георг Георгиев прие делегация, представляваща Йорданската асоциация на завършилите български университети в състав д-р..
В нощта между 12 и 13 август небето над България ще поднесе едно от най-впечатляващите природни зрелища – пика на метеорния поток Персеиди. Очаква..
В "България днес" на 12 август слушайте: 00:20 - Актуално от България днес 08:30 - Българското неделно училище "Аз Буки Веди" вече 16 години..