На 10 март Православната църква чества паметта на светите мъченици Кодрат Никомидийски и Галина, загинали мъченически за Христа, заедно с други християни, пострадали в Никомидия и Коринт през III век.
В царуването на император Деций Траян (249–251 г.) било предприето гонение против християнската вяра. Много християни били доведени в гр. Коринт и там били затворени в тъмница. Съдебните власти очаквали чиновника, когото императорът трябвало да изпрати за съденето на християните. Страх обзел никомидийските християни.
Едни бягали в планини и пустини, но други със спокойствие очаквали и мъчения, и смърт.
Между тия последните бил един млад християнин на име Кодрат, човек от знатен род, богат и уважаван от всички. Когато пратеният от императора съдия Парений пристигнал да съди християните, Кодрат сам отишъл при него, за да защити братята си християни. След много увещания, мъчения и тъмница довели при св. Кодрат тълпа християни, отстъпили от вярата. Той ги призовал да се молят на Бога с покайни сълзи и забравяйки за своите страдания започнал да се моли за тях. Вдъхновени от неговата молитва, отреклите се християни се изпълнили с искрено покаяние и молитвено усърдие. Накрая чули ангелски гласове и били озарени от чудна светлина. На следващия ден, след като отказали да принесат жертва на идолите, приели мъченическата смърт. Парений повел със себе си Кодрат и в другите градове, където съдел и измъчвал християни. През цялото време по пътя продължавал да изтезава Кодрат и като стигнал до Кесария, го измъчвал пред целия народ. Там множество християни смело обявили вярата си в Христа. Сред тях били и Саторин и Руфин, които умрели мъченически за нея. В Кесария бил посечен след дълги мъчения св. Кодрат.
В този ден честваме и света мъченица Галина, която пострадала в Коринт през 258 година, заедно със свети мъченик Леонид и светите мъченици Хориса, Никия, Калиса (Калида), Нунехия, Василиса и Теодора. Те били хвърлени в морето, но не се удавили, а вървели по водата като по сухо и пеели духовни песнопения. Тогава мъчителите ги настигнали с кораб, окачили камъни на вратовете им и ги удавили.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
"Има ли силна вяра и молитва, светецът ще ти помогне и ще пренесе твоята молитва до Бог", убеден е отец Георги Марков от храма в софийското село Горни Лозен, и допълва, че многократно е виждал чудесата, които Свети Георги прави и днес. Мощите на..
На 2 май честваме св. цар Борис-Михаил и св. Атанасий Велики. Свети цар Борис-Михаил - покръстител на българите бил родственик на св. мъченик княз Боян Български. За покръстването преговарял с папа Николай, но приел Христовата вяра от Изток..
През настоящата 2025 година се изпълват 1160 години от покръстването на българския ни народ в православната вяра и 1170 години от създаването на българската азбука и славянска книжовност. По този повод Варненска и Великопреславска митрополия..
На 12 май Православната църква отбелязва паметта на св. Епифаний, епископ Кипърски и на св. Герман, патриарх Константинополски...
На 13 май честваме паметта на св. мъченица Гликерия девица и свети мъченик Лаодикий. Света Гликерия била с благороднически..