Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политици и граждани в София отбелязаха 82 години от спасяването на българските евреи

Поход на толерантността "Ние помним"
Снимка: БТА

С официална церемония и Поход на толерантността "Ние помним" в София беше отбелязана 82-рата годишнина от спасяването на българските евреи и почетена паметта на евреите, загинали в нацистките лагери на смъртта.

Днешната дата е избрана заради т.нар. Кюстендилска акция от 1943 г., чрез която с помощта на местни политици и общественици, както и на български митрополити, е поставено искане пред управляващите да се противопоставят на депортирането на български евреи в нацистките лагери. Така всичките около 50 хил. български евреи са спасени и това е уникален случай по време на Втората световна война.

"Осемдесет и две години ни делят от онези паметни събития, когато в атмосферата на гнет, тоталитарен мрак, ужаси, българи от всички обществени прослойки, духовници, политици, общественици, обикновени хора издигат своя глас да защитят правото на своите сънародници да живеят", заяви министър-председателят Росен Желязков. А председателят на Организацията на евреите в България "Шалом" Александър Оскар изтъкна: "Днешният ден е урок за това как всеки един от нас трябва да се държи в труден момент."

Начело на шествието застанаха председателят на Народното събрание Наталия Киселова, премиерът Росен Желязков, столичният кмет Васил Терзиев, външният министър Георг Георгиев, депутати, председателят на Организацията на евреите в България "Шалом" Александър Оскар, посланикът на Израел у нас Йоси Леви Сфари.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Полина Карастоянова

Туристическият бранш очаква ползотворен летен сезон и е готов за еврото

Сезон с повече туристи и засилен интерес към България – това очакват членовете на Националния борд по туризъм през това лято. "Всички необходими предпоставки са налице от гледна точка на климата, подготовка от страна на инвеститорите и управляващите..

публикувано на 16.05.25 в 11:21
Данко Калапиш

Транспортната стачка ограничава правото на децата на образование

"Ограничено е правото на децата на образование и правото на възрастните на достъп до работното място". Това пише в позиция на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България по повод продължаващата трети ден ефективна стачка на..

публикувано на 16.05.25 в 09:54

Изложба представя храни и "пития" на българите от края на ХIХ век до 90-те години

Изложба на тема "Храни и пития на българите от ориенталската трапеза до столовата" ще бъде представена днес от 17,00 ч. в изложбена зала "Архиви" на столичната ул. "Московска" № 5, в Държавна агенция "Архиви". Тя ни разказва историята на храните и..

публикувано на 16.05.25 в 08:20