Белослав е малък град, разположен на брега на един от ръкавите на Варненското езеро. Именно тук, на скромния градски пристан, е закотвена единствената запазена българска подводница – "Слава". Плавателният съд отдавна вече не пори дълбините на Черно море и днес е превърнат в един от най-атрактивните музеи в България.
Посетителите могат да се запознаят с историята на подводницата, която всъщност е била произведена в Съветския съюз през 1959 г. През 1985 г. , тя е предоставена от СССР на Българския военноморски флот с името "Ленински комсомол",но в началото на 90-те на 20-ти век е преименувана на "Слава". След присъединяването на България в НАТО, плавателният съд участва в съвместни учения със съюзниците ни, но по-късно е изоставен и потъва в забрава. "Имахме ясна цел – последната българска подводница да не последва съдбата на останалите, които бяха нарязани за метал", казва Данчо Калчев, стопанин на музея "Слава" и собственик на разположената в съседство фабрика за стъкло. През 2018 г., неговото семейство, заедно с фондация "Белославско стъкло" се включва в инициативата на Съюза на българските подводничари за реставрация на плавателния съд. Две години по-късно подводницата тържествено отваря врати като музей и посреща първите си посетители.
Докато си провираме път през клаустрофобичните коридори, разбираме какво означава да живееш в желязна дисциплина, да делиш въздуха с още 60 души и да нямаш право на грешка. "Това не е филм – тук всичко е истинско", подчертава Калчев.Според някои източници, подводницата е участвала под съветски флаг по време на Карибската криза през 1962 г. Но след като е предадена на българските Военноморски сили през 1985 г., "Слава" оперира изцяло в Черно море.
"Няма българска подводница, която да е излизала от Черно море. Функциите на българските подводници са били да защитават бреговете на родината. Те са на първа линия – първите, които посрещат противниковите кораби. Това е съоръжение за унищожаване на противника.И трябва да се знае, че между 1916 и 1918 година България е една от десетте държави в света, която е имала подводен флот. За съжаление, към днешна дата нямаме нито една действаща подводница" – заключава Данчо Калчев.
Вижте още :
Снимки: Венета Николова
България чества 149 години от Априлското въстание– събитие, което води до освобождението на България след почти петвековно османско владичество. Днес, близо век и половина по-късно не трябва да забравяме, че всеки участник в Априлското въстание от 1876..
На 1 май Православната църква отбелязва паметта на св. пророк Иеремия , преподобномъченик Акакий Серски и св. Тамара Грузинска. Свети пророк Иеремия , един от четиримата велики старозаветни пророци, живял 600 години преди Рождество..
На 30 април православната църква чества паметта на св. ап. Иаков Зеведеев, преподобни Климент песнописец, игумен на Студийския манастир през IX в. и свети Донат, епископ Еврийски. Свети апостол Иаков Зеведеев е един от 12-те апостоли,..
На 9 май отбелязваме Пренасяне мощите на един от най-почитаните християнски светци - св. Николай Мирликийски Чудотворец. На тази..
Днес, 10 май, честваме годишнината от възстановяването на Българската патриаршия , чието съществуване е прекратено в края на ХІV век, при..
Българската православна църква отбеляза 72 години от възстановяването на Българската патриаршия с тържествена света литургия в Патриаршеския..