Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вицепрезидентът обсъди със зам.-кмета на Лондон интеграцията на българската общност

Снимка: Президентство

По време на посещението си в Лондон вицепрезидентът Илияна Йотова се срещна със зам.-кмета Джоан Маккартни. В ресора на Маккартни е политиката за децата и семействата.

Акцент в разговора бяха трудностите пред интеграцията на немалка част от българската общност, която е една от най-големите в лондонския регион. Поради ниско и липсващо образование, неграмотност, невладеене на английски език голяма част от представителите на българската общност е капсулирана и не се интегрира в местната среда.
„Трябва да работим за обхващането на децата от образователната система. Трябва да знаят, че могат да бъдат успешни само когато са образовани. Така ще намерят работа, а няма да разчитат само на социалната система на Великобритания“, заяви Илияна Йотова, цитирана от БГНЕС.

Много българи срещат проблеми с придобиването на имиграционен статут на уседналост за граждани на ЕС, който се изисква след напускането на Великобритания на общността. Този статут осигурява достъп до здравна грижа, социални права, пазар на труда.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

МВнР предупреди за стачка на оператор за наземно обслужване на летища в Испания

МВнР предупреди на сайта си, че служителите на фирма Azul Handling, отговаряща за наземното обслужване на полетите на авиокомпания Ryanair в Кралство Испания, са обявили готовност за стачни действия.  Те ще се провеждат всеки сряда, петък, събота и..

публикувано на 11.08.25 в 17:59

Български танци повишиха градуса в Дуръс на "Вечер на българската култура"

Tретото издание на фестивала "Вечер на българската култура - 2025", в град Дуръс, Албания, премина в чудесна празнична атмосфера. За това съобщиха във Фейсбук от посолството ни в Тирана. Танцьорите от танцов клуб "Сияние", гр. Пловдив, с хореограф Гергана..

публикувано на 11.08.25 в 16:40
Снимка: Училище „Българче“ в Неапол

Перперикон – финален акцент от пътуването на българчета от Неапол из България

Ученици от училище "Българче" в Неапол, Италия, посетиха Перперикон по време на своя пети, последен ден от екскурзията си в България, осъществена по Националната програма на Министерството на образованието и науката "Образователни маршрути", предаде..

публикувано на 11.08.25 в 16:33