Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Лъжицата на купидон” – кулинарно предизвикателство в София за хора с увреждания

7
Снимка: Фондация „Сийдър“

За трета поредна година в България ще се проведе международното кулинарно състезание “Лъжицата на Купидон”. Вкусната надпревара има мисия – да покаже, че хората с увреждания могат да се справят успешно с ежедневни дейности, когато получат възможност и нужната подкрепа. 


В потвърждение на това "Лъжицата на Купидон" обикаля всички 27 столици на ЕС със специално пригоден гастро камион.  На 25 март 2025 пред хотел “Хилтън София” участниците от България ще демонстрират талант в две категории - “Готварство” и “Коктейли”, а всеки от нас може да ги подкрепи като зрител. 


Победителите в Софийския кръг на състезанието ще имат възможността да прекарат 7 дни в Загреб, за да усъвършенстват уменията си с подкрепата на известни шеф-готвачи. Там ще премерят сили и във финалния кръг на конкурса, в който ще участват победителите от всички 31 държави.


За трети път в състезанието ще се включат младежи с интелектуални увреждания, подкрепени от създадената в гр. Казанлък неправителствена организация – фондация "Сийдър", която  работи за промяна на обществените нагласи към децата и възрастни в неравностойно положение. През 2024 година един от тях – Стефчо, който живее в Защитеното жилище на фондацията, печели първо място за България в категория "Готварство" и достига до финала на състезанието в хърватската столица. Там прекарва 8 дни, учейки се от професионални готвачи, а днес готварството вече е негова професия.


Всички хора с увреждания в България, които имат интерес, могат да се включат в това вълнуващо преживяване, инициирано от  хърватското сдружение UNUO. То организира кулинарни обучения за хора с увреждания от 2009 година насам, като по този начин подпомага реализацията на хората със специални нужди на пазара на труда.


Снимки: Фондация „Сийдър“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Българските ВВС отбелязват празника си

По повод празника на авиацията и българските ВВС днес, 16 октомври, от 09,00 ч. на Паметника на летеца на алеята на летците до Народното събрание в столицата ще бъдат поднесени цветя и венци, съобщават от Министерството на отбраната. Тържественото..

публикувано на 16.10.25 в 06:00

Значителна облачност с валежи на изток и над планинските масиви

В четвъртък минималните температури ще са от 4 до 9°, в София – 4°. През денонощието над страната ще има разкъсана, в повечето райони – значителна облачност. Слаб дъжд ще превалява на места в югоизточните и планинските части от страната. Сутринта..

публикувано на 15.10.25 в 18:30

Президентът Румен Радев награди трима офицери от ВВС

Трима офицери от Военновъздушните сили бяха наградени с почетния знак на президента, съобщава БТА. Държавният глава Румен Радев връчи отличието на генерал-майор от резерва Иван Парапунов, подполковник Стефан Стефанов и майор Димитър Григоров за..

публикувано на 15.10.25 в 15:56