Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български учени посвещават конференция на водата като безценен природен ресурс

Снимка: climate.ec.europa.eu

Институтът за изследване на климата, атмосферата и водите при Българска академия на науките (ИИКАВ-БАН ) организира конференция и тържествено събитие, посветено на водата – безценен природен ресурс, незаменим компонент на всички организми и жизнена среда, но и генератор на екстремни събития като бури, градушки и наводнения. Повод са три международни дни – на ледниците (21 март), на водата (22 март) и на метеорологията (23 март).

Река Дунав край о-в Белене

Форумът включва и официално събитие под егидата на ЮНЕСКО и Световната метеорологична организация, което ще се излъчва на живо онлайн, съобщава БТА. На 21 март в Големия салон на БАН (пл. "Народно събрание" в София), директорът на ИИКАВ-БАН проф. Екатерина Бъчварова и проф. Боян Кулов ще покажат иновативни идеи за възстановяване на влажните зони по река Дунав по европейския проект DaWetRest. За водните ресурси на България и настоящата водна криза ще говори проф. Емил Бурназки. Проф. Емил Гачев от ИИКАВ-БАН ще представи филм за изследванията си върху изчезващите малки ледници в планините на Югоизточна Европа.

Микроледник „Снежника“ на фона на връх Вихрен

Презентации ще представят и учени от Института за космически изследвания и технологии при БАН. Инж. Цветан Паров, който бе част от 33-ата българска антарктическа експедиция, ще сподели впечатления и фотографии от изследванията на антарктическите ледници. Камелия Радева ще запознае аудиторията с изследванията на влажни зони с помощта на сателити.

Събитието е свободно достъпно за всички желаещи, като за посетителите на място ще бъде организирана и викторина със занимателни въпроси от областта на водите.


"Промените на климата в последните десетилетия ни изправят пред нови проблеми, които искат спешни действия – от една страна нарастващата интензивност на екстремни явления, като наводненията, които отнемат животи и унищожават материални блага за милиарди левове, а от друга – продължителните засушливи периоди и дефицит на вода дори за питейно-битови нужди в големи части на България. А пред подобни изпитания е изправен и целият свят… В светлината на новите реалности водата трябва да бъде сред приоритетите на всяко управление, независимо от партийния цвят и политическите възгледи", напомня пред БТА глациологът проф. Емил Гачев.

Снимки: climate.ec.europa.eu, wwf.mg, личен архив на доц. Емил Гачев, БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Свиневъдите у нас отчетоха подем в бранша

Положителен темп на развитие в свиневъдството отчетоха от бранша по време на  Международен форум "Съвременни тенденции в свиневъдството: Научни, пазарни и регулаторни аспекти", който се проведе днес в Стара Загора. Беше отбелязано, че 53% от..

публикувано на 15.04.25 в 15:34

Страната ни се отказва от продажбата на реакторите за АЕЦ "Белене"

Реакторите за нереализирания проект за втора българска АЕЦ – "Белене", няма да бъдат продавани. Това обяви пред журналисти вицепремиерът и председател на БСП Атанас Зафиров. Той посочи, че е провел разговори с партньорите в Съвета за съвместно..

публикувано на 15.04.25 в 15:27

България жъне успехи на ЕКСПО 2025 в Япония

След 55 години България се завърна триумфално на ЕКСПО 2025 в Осака, Япония, а павилионът ни на световното изложение се радва на огромен интерес. "Интересът от японски предприемачи, свързан с инвестиции, показва, че сме на прав път", заяви..

публикувано на 15.04.25 в 15:22