Политическата стабилност в България продължава да бъде от решаващо значение за приемането на еврото през 2026 г, пише "Ай Ен Джи тинк" (ING think) - аналитично звено на банка Ай Ен Джи (ING). Анализът е озаглавен "Мониторинг на България: очертава се приемането на еврото, но все още не е факт", съобщи БТА.
Експертите виждат нови несигурности, свързани с потенциалните промени в структурата на българския парламент след решението на Конституционния съд. Но ако стабилността се запази, предвиждат успех.
Краткосрочното нарастване на инфлацията може да се превърне в по-значим проблем, като потенциално измести решението от техническо към по-политическо, отбелязва анализът. Прогнозата е растежът на икономиката през 2025 г. да достигне 2,6%, а годишната инфлация да е 4,6 на сто.
"Неотдавнашното повишение на заплатите и експанзионистичната фискална политика следва да продължат да благоприятстват частното и публичното потребление. Освен това приемането към Шенген и по-широките регионални проекти като Вертикалния газов коридор, модернизирането на инфраструктурата под ръководството на НАТО и инициативата "Три морета" също следва да донесат някои ранни ползи за активността и производителността".
Политическата несигурност обаче може да се отрази негативно и на инвестициите, се предупреждава в анализа.
Промишлената активност в България продължава да отслабва, което отразява проблемите при ключови търговски партньори като Германия и Румъния, добавят от "Ай Ен Джи тинк".
Предварително попълнените данъчни декларации за облагане на доходите на физически лица вече са достъпни в Портала за е-услуги на Националната агенция за приходите (НАП). Това съобщиха от приходната агенция. Гражданите, които имат персонален..
От 9 до 11 март 2025 г. Интер Експо Център в София отваря врати за 41-вото издание на Ваканция & СПА Експо . Събитието, организирано с подкрепата на Министерството на туризма, традиционно се превръща в място за срещи на водещи експерти,..
За шеста година Институтът за пазарна икономика публикува данни и анализ на икономическото развитие на България по общини, в рамките на инициативата "265 истории за икономика", под формата на интерактивни карти. Данните са за 2023 г. - най-актуалните..