Театралното представление-мюзикъл "Преселници" по едноименния роман на Константин Петканов ще бъде представено в София на 21 март на сцената на кино-театър "Влайкова". Спектакълът се организира с подкрепата на Културно-просветното дружество за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец".
Режисьор на "Преселници" е Владо Диков, музиката и текстовете на песните са създадени от Петър Дойчев, пластиката и танците са на Розмари Де Мео, народните танци и костюмите са дело на Марина Банкова, а музикалното оформление е направено от Тодор Гергов. В актьорския състав пък влизат Антон Трендафилов, Владислав Ромалийский, Снежана Малковска, Анастасия Стеблецка, Петър Дойчев и Агапи Йорданова.
"Очакваме ви, за да се потопим заедно в смях и сълзи от театралното представление-мюзикъл "Преселници", заявиха от дружеството.
Дружеството за приятелство и културни връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец" е основано в началото на 1990 г. "Организацията пое отговорността и огромната задача да запознае българите у нас със съществуването на наши сънародници в Молдова, Украйна и други държави", пише на официалния й сайт. През 1998 г. дружеството възстанови традицията за отбелязване на Деня на бесарабските българи.
В местността "Карандила" над град Сливен на 23 август се провежда ХХХII Национален събор на каракачаните . Организатор на събитието е Федерация на културно-просветните дружества на каракачаните в България. Откриването е в 10,30 ч., а час по-късно..
На 23 и 24 август в черноморския град Бургас ще се проведе BURGAS SKATE WEEKEND 2025. Посетителите ще могат да се насладят на скейт състезания за всички възрастови групи, демонстрации от водещи български скейтъри, DJ сетове, музика на живо и..
В "България днес" на 22 август слушайте: 01:34 – Актуално от България и от общностите с българи по света 12:40 – По съседски – новини от Балканите 22:07 – Българският образователен център във Вашингтон – малко кътче от Родината..
От днес до 24 август се провежда 15-ият Фестивал на фолклорната носия Жеравна - 2025, в местността Добромерица. Над 30 каба гайди ще дадат началото..
През нощта ще бъде предимно ясно със слаб вятър от южната четвърт. В петък през страната ще преминава студен атмосферен фронт. Вятърът ще се обърне..
До 18 август от нарушено водоснабдяване са засегнати общо 260 868 хиляди души, 16 града и 283 села , съобщи регионалният министър Иван Иванов на..