Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фотоизложба по случай 96-годишната история на пещерното дело у нас

Снимка: Facebook: Anelia Petrova

Пещерен клуб "Под Ръбъ" представя фотографска изложба, по повод 96 години от началото на организираното пещерно дело в България. Експозицията, която се открива на 18 март, на Моста на влюбените до Националния дворец на културата, съдържа 60 кадъра, които разкриват някои от най-интересните и красиви потайности на подземното царство.
Организаторите от пещерния клуб припомнят, че проучването и изследването на пещерите у нас датира от края на XIX век и се свързва с братята Шкорпил. Тяхното дело е продължено по-късно от д-р Иван Буреш, а на 18 март 1929 г. е учредено първото пещерно дружество.

Попълването на Главната картотека на българските пещери, където са събрани данни и карти на повече от 6000 проучени пещери започва от 1975 г. и до днес българските спелеолози продлжават да нанасят откритията си в нея. 

В наши дни, пещерите продължават да крият "бели петна на планетата", където все още не е стъпвал човек", посочват още  организаторите.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

За 10 години чуждестранните студенти в страната нарастват над два пъти

Делът на чуждестранните студенти в България за последното десетилетие е нараснал над два пъти. През 2013 г. те са били близо 4% до 9 на сто от действащите студенти през 2025 г. Това сочи годишният Рейтинг на висшите училища в страната. За поредна година..

публикувано на 21.11.25 в 13:05

България е координирала мащабна международна акция срещу трафик на антики

Над 3 хил. антики за над 100 млн. евро са иззети при международна акция. Операцията е координирана от София, съобщи гръцката полиция.  Една от най-големите мрежи за контрабанда на антики е разбита с подкрепата на Европол и Евроджъст. Арестувани са 35 души...

публикувано на 21.11.25 в 11:06
Вьоса Османи

По съседски: Събития с балкански адрес

Косово отива на предсрочни избори след 9-месечни опити да се състави кабинет Косовският президент Вьоса Османи разпусна парламента, съобщи вестник Koha Ditore. До това се стигна след като проектокабинетът, предложен от Глаук Конюфца, не..

публикувано на 21.11.25 в 10:05