Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тече записването за първия фестивал на български фолклорни състави от чужбина

Танцова група от Бордо, Франция
Снимка: АБФСЧ

Започна записването за участие в първия Фестивал на българските фолклорни състави от чужбина – Велико Търново 2025. Това съобщават от Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина (АБФСЧ) в своята страница във Фейсбук.

Фестивалът ще се състои в периода 23-26 юли 2025 г. във Велико Търново. Организаторите посочват, че събитието няма конкурсен характер и ще бъде осъществено с единствената цел да популяризира българските фолклорни състави от чужбина на родна земя в България.

В събитието могат да участват български фолклорни музикални, певчески или танцови индивидуални изпълнители или състави от чужбина без значение дали са членове на АБФСЧ. Във фестивала всички участници – индивидуални или състави, трябва да се представят на сцена задължително в носии и по възможност спазващи съответната фолклорна област, в която са произведенията им. Няма възрастови ограничения, както и такива за минимален брой изпълнители в даден състав. Максималната продължителност на всяко участие е 10 минути, добавят от АБФСЧ.

Срокът за записване е до изчерпване на максимално допустимия брой от 20 участници, но не по-късно от 31 май 2025 г., предава БТА

На годишното отчетно-изборно събрание, състояло се онлайн на 6 март 2025 г. с участието на членове от различни точки на света, АБФСЧ прие отчет за дейността си през 2024 г. и избра нов състав на своя Управителен съвет. Новият седемчленен Управителен съвет, който ще ръководи организацията, е в състав: Радослава Недялкова (Милано, Италия); Пламен Петков (Мюнхен, Германия); Анита Екенова (Лион, Франция); Пламена Чемширова (Арма, Северна Ирландия); Константин Маринов (Чикаго, САЩ); Наталия Миразчийска-Георгиева (Осло, Норвегия); Даниела Георгиева (Лондон, Великобритания).

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Българско училище Рим и Флоренция

Българските училища зад граница - изследователи на историята и културата ни

"Тези училища пишат или възстановяват историята на България. Изключително ценни продукти се родиха през последните години. Това е една база, която вече може да бъде използвана от изследователите в България и в чужбина", споделя д-р Мая Падешка – член..

публикувано на 15.07.25 в 07:15

Сънародници питат защо са ограничени медицинските специалности за кандидати от диаспората

Културно-информационния център "Босилеград", Сдружение "ГЛАС" - Босилеград и Сдружение  "Културна алтернатива Цариброд" изпратиха чрез българското посолство в Белград писмо до министерствата на образованието и на външните работи, Изпълнителната..

публикувано на 11.07.25 в 11:51
Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: За българите в чужбина България продължава да е добро лекарство

"В далечните страни, в които преподават, българските учители създават България". Писателката Здравка Евтимова, автор на тези думи, в края на юли ще бъде специален гост на годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина ,..

публикувано на 10.07.25 в 09:35