Всичко започва в една мартенска вечер през 2007 г. по идея на WWF – 2 милиона човека и 2 хиляди компании в Сидни (Австралия)изгасят осветлението си за един час – от 20:30 до 21:30 – за да покажат, че ги е грижа за природата и климата. Тогава едва ли някой е предполагал, че това ще се превърне в една от най-мащабните световни екологични инициативи.
Часът на Земята ще бъде отбелязан за 18-та година точно в 20.30 месно време тази вечер (22 март), като символ на надеждата в нашето възможно утре на мястото, което обитаваме във Вселената. България активно участва в инициативата от 2009-а, като в настоящата година тя съвпада и със Световния ден на водата – 22 март, затова организаторите от WWF България посвещават кампанията си "Абонирай се за природата" на работата ни за опазването на реките и влажните зони у нас, както и на техните застрашени обитатели.
Главна роля в Часа на Земята тази година получават видрите. За разлика от дома на дракона, домът на видрата не е застрашен от кралски междуособици, но пред неговото съществуване има редица сериозни заплахи. Речните прегради, коригирането на реки и пресушаването на влажни зони, замърсяването на водите, изсичането на крайречната растителност, засушаването в резултат на климатичните промени са само част от тях.
Някога видрите в България са били близо 5000. Днес са не повече от 1500. Как може да станеш закрилник на видрите у нас може да разбереш на сайта на WWF България и инициативата "Часът на Земята".
Природозащитниците и Сдружение "Искър – София“, организират в съботния ден и доброволческа инициатива за почистване на река Искър в столицата. Тя ще се проведе от 10:00 до 13:30 ч. до квартал Горубляне, като целта е да бъдат почистени водите и районът около тях от многобройните битови и строителни отпадъци, с което да се покаже обществен интерес към проблема със замърсяването и опазването на българските реки. Сдружение "Искър – София" са организирали и зарибяване с балканска пъстърва, което ще се случи веднага след почистването, казват организаторите: "Голямата ни мисия е да спомогнем за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели".
Интересна е и инициативата на Сдружение "Млад планинар“, което организира за седма поредна година Нощна разходка в планина Беласица. Тази година мото е "Стъпки в тъмнината, светлина за Земята, живот за водата", а походът е с начален час 20:15 ч.. Сборният пункт е площад "Евтим Евтимов" в Петрич, а маршрутът включва Алеята на здравето в града.
Така, с малки стъпки всеки от нас може да запали искрата в себе си и да подаде ръка на природата. "Вярваме, че с Ваша помощ "Часът на Земята" ще продължи да вдъхновява българите да се стремят към бъдеще, в което да живеят в хармония с природата" – казва екипът на WWF България. Защото природата на България има четири сезона и всички си струват гледането.
Защото природата на България има четири сезона и всички си струват гледането.
Снимки: wwf.bg, facebook /Сдружение "Млад планинар“В "България днес" на 22 Юли слушайте: 08:05 – Помагало "Моята България" ще получат участниците в..
В сряда минималните температури ще са от 17° до 23°. В София ще е 17°. Преди обяд ще бъде слънчево. След пладне, атмосферата ще се лабилизира. Ще се развие купесто-дъждовна облачност и в западните и централни райони, ще превали краткотраен дъжд с..
Много от сънародниците ни в чужбина, приемат работата си по различни народолюбиви каузи като мисия, в която винаги влагат цялата си душа. Това прави и българката Валентина Александрова – Кирова, поделяйки ежедневието между грижите за семейството си..
Сцената ги събира, този път в България, мястото е старопрестолната столица Велико Търново. Там си дават среща фолклорните състави, които пазят и..
Нова тенденция при фалшивите пари – най-много неистински банкноти вече има при купюрите от 100 лева с лика на Алеко Константинов, за разлика отпреди..
Много от сънародниците ни в чужбина, приемат работата си по различни народолюбиви каузи като мисия, в която винаги влагат цялата си душа. Това прави..