Днес, 27 март, честваме света мъченица Матрона Солунска.
Като момиче-сираче, Матрона била слугиня в къщата на един евреин в Солун. Жената на тоя евреин постоянно хулела Матрона заради нейната вяра и я принуждавала да се отрече от Христа и да отиде в синагогата. Кротката Матрона вярно служела на своята господарка, без да ѝ възразява и тайно се молела на Христа Бога.
Един ден еврейката узнала, че Матрона скришом от нея отишла в църква, била я жестоко и я затворила в мрачна стая завързана.
На другия ден намерила девойката развързана да се моли на колене Богу. Но господарката измъчвала девойката с побои и глад, докато най-после я уморила.
Изхвърлила тялото на светата мъченица от горния етаж на къщата на улицата.
Християните я погребали с чест.
Епископ Александър, като узнал за чудесата, които се извършват при гроба на светата мъченица, издигнал там църква в нейна чест.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
На 13 март Православната ни църква чества паметта на св. мъченик Александър презвитер и пренасяне мощите на св. Никифор, патриарх Цариградски , участвал в VІІ Вселенски събор (787 г.). Свети Александър се прославил като Христов мъченик..
На 12 март Православната ни църква отбелязва св. Григорий Двоеслов, папа Римски и преподобни Теофан Изповедник. Св. Григорий се родил около 540 г. в Рим, в знатен род. Ревностното благочестие било отличителна черта на цялото негово..
Един скромен военен свещеник прави първия си досег с България през 1921 г., пристигайки с поръчението да издири безследно изчезнали италиански войници по време на Първата световна война. Той обаче не остава равнодушен към съдбата на тази малка..
На 4 април Православната църква чества паметта на преподобни Йосиф Песнописец, преподобни Георги в Малея и свети свещеномъченик Никита Серски...
На 5 април православните християни отбелязват Акатистна събота – петата събота от Великия пост. Този ден е посветен на почитането на Пресвета..
Лули от края на XVII, от XVIII и началото на XIX век и традицията за отглеждане на тютюн в България са представени в най-новата експозиция на..