Предложения за по-строги санкции за насилие над животни са публикувани за обществено обсъждане до 4 април т.г., след което ще се пристъпи към промени в Наказателния кодекс. Поводът е случаят с мъж и жена от Перник, заснемали клипове как умъртвяват животни по особено жесток начин и облагодетелствали се от това.
Когато деянието е извършено от лице, което осъществява дейност, свързана с отглеждане на животни или полагане на грижи за тях, по особено мъчителен начин, предложението е за лишаване от свобода от 2 до 8 г. и глоба от 2 хиляди до 10 хил. лева. Според данни на прокуратурата между 2019 и 2024 г. само девет души са влезли в затвора за насилие над животни.
Междувременно над 160 граждански организации в отворено писмо до институциите настояха за незабавни и конкретни действия срещу нарастващите случаи на насилие върху животни. Те предлагат да се създаде Обществен консултативен съвет за защита на животните към Министерския съвет, както и постоянна комисия в Народното събрание. Продължават и протестите срещу насилието над животни под надслов "Подкрепи. Не игнорирай! Днес е животно – утре човек!".
Румъния продължава политиката за плавно свиване на бюджетния дефицит Румъния трябва да завърши годината с бюджетен дефицит от 8,4% при 9,3 на сто в края на 2024 г. Това е договорено с ЕС, съобщи премиерът Илие Боложан. При посещението си в..
На граничния пункт Оряхово към Румъния, поради лоши метеорологични условия, бе спряна работата на фериботната платформа, обслужваща връзката Оряхово-Бекет между двата бряга на река Дунав . Движението на останалите гранични пунктове с Румъния протича..
Националният природонаучен музей при БАН кани посетителите за Нощта на учените. На 26 септември от 17,30 ч. във фоайето на бул. "Цар Освободител" 1 проф. Златозар Боев ще представи най-новия експонат в отдел "Гръбначни животни" на музея – 3D модел..
Старата българска столица Велико Търново е домакин на първия по рода си Национален био фест 2025 от 26 до 28 септември. Мащабното изложение на..
През следващото денонощие облачността ще бъде предимно значителна и на места в Западна България и крайните югоизточни райони ще има валежи от дъжд...
Брой 65 на предаването е посветен на българите в Молдова. Ще чуете: България е там, където се говори и мисли на български – репортаж от..