Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атанас Запрянов: Задължителна военна подготовка за работещите с оръжие

Атанас Запрянов
Снимка: БТА

Упражняващите професии, в които се използва оръжие, да преминават задължителна военна подготовка. Това обмислят във военното министерство, съобщи пред БНР министър Атанас Запрянов.

"Нашата идея е задължителна военна подготовка да не се разбира като наборна или като задължителна за всички граждани, а само за онези, които желаят да работят и професията им да е свързана с използването на оръжие", поясни министърът. Ако предложението бъде прието в Народното събрание, мярката ще засегне граничните полицаи, съдебните охранители и дори работещите в частни охранителни фирми.

Атанас Запрянов каза още, че трябва да се увеличат разходите за отбрана, както и да се попълнят въоръжените сили. "Увеличението на бюджета за отбрана е с около 270 млн. лв. и той осигурява заплатите на военнослужещите в новата им форма от 1 януари. Това доведе до завишен интерес за военна служба", добави той.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

По-строги мерки спрямо товарните автомобили заради зачестилите катастрофи

Изготвени са законови промени заради зачестилите пътнотранспортни произшествия, в които участват товарни автомобили. Това обяви вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов след среща с неправителствени организации за пътната..

публикувано на 03.06.25 в 18:00

Вицепремиерът Зафиров: Не се очертава мрачен сценарий след приемане на еврото

Не се очертава мрачен сценарий след приемане на еврото, а бизнесът е готов за влизане в Еврозоната. Това стана ясно на проведената среща от вицепремиера и лидер на БСП Атанас Зафиров с работодатели преди публикуването на 4 юни на конвергентния..

публикувано на 03.06.25 в 17:09

"Странджанският билков чай" стана защитен продукт в ЕС

Европейската комисия официално вписа "Странджанския билков чай" в Регистъра на географските означения на Европейския съюз. От 3 юни 2025 г. на уникалния български чай му е предоставен статут на Защитено наименование за произход, съобщават от..

публикувано на 03.06.25 в 14:58