В събота срещу неделя (30 март), в 03:00 ч. сутринта, трябва да преместим стрелките на часовника с един час напред – на 04:00 ч. По този начин ще спим един час по-малко в конкретната нощ, но за сметка на това ще можем използваме по-пълноценно дневната светлина, което трябва да доведе и до намаляване на разходите за осветление и увеличаване на времето за активности на открито.
Смяната на стрелките два пъти годишно с час напред или назад (при преход към зимното часово време) се практикува в България вече 46 години. За много хора това причинява голям стрес, тъй като изисква време за адаптация към промяната на дневния режим.
Смяната на часа често води до разстройване на биологичния часовник, повишена умора, стрес и рискове за здравето, казват лекарите. Според психиатрите тази смяна причинява проблеми за малки и големи, като състоянието е свързано с временна умора и дезориентация, подобно на преминаването от една към друга часова зона при пътуване на дълги разстояния. Има хора, които се адаптират по-трудно към промяната на часа и при тях проблемите продължават със седмици.
Причината е, че нашият организъм е много точно калибриран чрез хормоните, уточняват невролози. В човешкия организъм всичко е свързано – мозъчна дейност, храносмилателна система, включително и циклите на будност и фазите на съня. Така ние биологично сме настроени към определена продължителност на деня и на нощта и дори промяна само с един час може да причини дисбаланс във всички системи на човешкото тяло. По тази причина те не одобряват смяната на времето, при това два пъти в годината, и сравняват тялото на човека като "един доста строен оркестър", който трябва да се пренастройва при всяка външна промяна.
Сто дни след своя старт правителството на Росен Желязков се радва на одобрение от 19,2% от българските граждани, докато 66% от тях изразяват отрицателно отношение, показват данните на социологическата агенция "Мяра". Подобни са нагласите и към..
В брой 48 на предаването слушайте: От Молдова през България до Франция – пътят на бесарабския българин Иван Стоянов - интервю на Йоан Колев; Възможен ли е единен Европейски университет за кино и медии? Или как "споделеното" образование..
Синът на президента на САЩ - Доналд Тръмп-младши и Гила Гамлиел , министър на науката и технологиите на Израел, ще участват в бизнес форум в София на 27 април. Форумът е организиран от глобалната платформа за дигитални активи Nexo, съобщиха от..
Бедствено положение е обявено в монтанското село Лехчево, община Бойчиновци, след проливния дъжд снощи, който наводни къщи и доведе до евакуация на..
Националната кампания "Капачки за бъдеще", която цели да закупи медицинска апаратура за лечението на деца, се провежда в София и още пет града...
Столичани предадоха разделно около 8 тона отпадъци от своите мазета, гаражи и тавани по време на второто издание на "МаГаТа Фест", който се състоя в..