На тържествената вечеря ифтар, която даде в чест посланиците на арабските държави, акредитирани в София, министърът на външните работи Георг Георгиев изтъкна важността на диалога, сътрудничеството и споделената отговорност за изграждането на един по-мирен и проспериращ свят, информира пресцентъра на МВнР. „Чест е да проведа тази първа среща с вас, по време на свещения за Вас месец Рамадан – време на размисъл, щедрост и единство“ – подчерта министър Георгиев.
Като напомни за дългогодишните изградени трайни връзки в различни икономически и културни сфери, министър Георгиев подчерта, че страната ни остава ангажирана с насърчаването на дипломатическия диалог и решаването на спешни глобални проблеми заедно с арабските партньори.
Българският първи дипломат подчерта още, че на фона на ескалиращото напрежение в Близкия изток и на огромния брой жертви и разрушения в Газа, Судан, Йемен, Сирия и Ливан, напредването на втората фаза на споразумението за прекратяване на огъня в Газа е от решаващо значение. „Подкрепяме арабския план за реконструкцията на Газа и инициативи като Глобалния алианс за решение за две държави, които се стремят към справедливо и сигурно бъдеще за всички“, изтъкна Георгиев.
Военният конфликт между Израел и Иран заплашва сигурността на целия регион, заяви премиерът Росен Желязков и изрази надежда, че няма да има по-пълномащабен сблъсък. "Защото другото означава наистина сериозна война в Близкия изток. На фона на..
С дълбока загриженост следим последните събития в Близкия изток и ескалацията на напрежението между Израел и Иран. България е обезпокоена от всякакви действия, които водят до повишаване на риска от по-широк конфликт в региона, се казва в позиция..
"Важни са преходът и присъединяването на Украйна и Молдова к ъм ЕС, защото там се намира най-голямото българско национално малцинство ", каза премиерът на България Росен Желязков в Одеса. Той участва в четвъртата среща на върха Украйна - Югоизточна..
Приключиха разискванията в пленарна зала по внесения от "Възраждане" трети вот на недоверие срещу правителството на Росен Желязков. Съгласно правилника..
В Народното събрание днес ще дебатират по третия вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Гласуването ще се проведе не по-рано от..
Министърът на външните работи на Султаната Оман Саид Бадр бин Хамад Албусайди е на посещение в България от 2 до 4 юли 2025 г. по покана на българския..