Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавници и политици поздравиха мюсюлманите за Рамазан Байрам

Снимка: БГНЕС

Президентът Румен Радев, премиерът Росен Желязков и политически и религиозни лидери поздравиха мюсюлманската общност у нас по случай големия празник Рамазан Байрам.

"Прозорливите ни деди са ни завещали безценния урок да градим мостове на разбирателство и милосърдие без разлика от вероизповедание, етнос и убеждение", заявява държавният глава. Той добавя, че в разломни за света времена, когато човешкото се пропуква под напора на оръжията и безпардонната сила, диалогът и съпричастността добиват особена стойност.

Според министър-председателя България е пример за разбирателство и уважение между всички религиозни общности. "Този празник напомня за силата на вярата, значението на милосърдието и съпричастността към човешката болка и страдание", изтъква той.

Приветствие отправи и председателят на Народното събрание Наталия Киселова: "Искрено ви желая честит празник Рамазан! Нека Бог даде прошка, любов и изобилие!" Тя пожела да градим бъдеще на сътрудничество и съгласие, а не да рушим постигнатото с омраза и предразсъдъци.

"След месеца на взаимопомощ и споделяне днес посрещаме празника на споделянето Рамазан Байрам", казва главният мюфтия Мустафа Хаджи. По думите му, мюсюлманите са се заредили духовно и този заряд ще ги държи живи до следващия месец Рамазан.

Приветствия към българските мюсюлмани отправиха също лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, лидерът на "ДПС – Ново начало" Делян Пеевски, лидерът на "Демокрация, права и свободи" – ДПС Джевдет Чакъров.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Максималните температури през деня леко ще се понижат

В четвъртък  минималните температури ще са от 16° до 21°, в София – 18°. През деня, над по-голямата част от страната ще е слънчево. В следобедните часове над южните и западните райони ще има временни увеличения на облачността. Ще продължи да духа умерен..

публикувано на 13.08.25 в 18:00

Българските деца бъркат родната си граматика с пренесени правила от английския език

Английската граматика обърква българските ученици, защото те често пренасят нейните правила върху родния си език, каза за БТА Евелина Гечева от "Академика БГ", организатор на кампанията "Бъди грамотен". По думите ѝ, много от младежите пишат имената на..

публикувано на 13.08.25 в 09:45

Над 40 български издателства се включват във фестивала "С книга на плажа" в Бургас

Над 40 издателства и над 30 срещи с автори ще има по време на фестивала "С книга на плажа" 2025г, който ще се проведе в Бургас от 13 до 17 август в алеите пред Експозиционен център "Флора".  В програмата на събитието са включени премиери на..

публикувано на 13.08.25 в 08:15