"Ако България ми беше разказана" – под това заглавие в Париж започва новата инициатива на Българския културен институт във френската столица в партньорство със Синематеката за документално кино към Обществената библиотека (Bpi) на Центъра "Жорж Помпиду". Фокусът е българското документално кино от последните две десетилетия, като в периода 5 април - 25 май в кината на Forum des images ще бъдат представени осем съвременни документални заглавия, а публиката ще има възможност да се срещне лично с техните режисьори след прожекциите.
"Разказът" за България започва с "Георги и пеперудите" на Андрей Паунов на 5 април от 20.30 ч. местно време. Априлските прожекции включват също "Кмет, овчар, вдовица, змей" на Елица Петкова, "Живот почти прекрасен" на Светослав Драганов и "Всяка стена е врата" на Елица Георгиева. През месец май ще бъдат показани филмите "Кеймбридж" на Елдора Трайкова, "Няма място за теб в нашия град" на Николай Стефанов, "Една провинциална болница" на режисьорите Илиян Метев, Иван Чертов и Елица Тенева и "Червено твърде червено" на Божина Панайотова. Всички филми ще бъдат с прожектирани с оригинален звук и френски субтитри.
Селекционер и координатор на програмата е Ралица Асенова, която е утвърден киноексперт и директор на филмовия фестивал за деца и младежи "Срещи с младото европейско кино" – каза специално за Радио България Десислава Бинева, директор на Българския културен институт в Париж.
"Това е културен център в Париж, който е посветен на киното и на визуалните изкуства изцяло. Той се намира в сърцето на градската част, предлага огромно разнообразие от всякакви филмови програми, които обхващат съвременно и класическо кино. Понякога, както е в нашия случай, организират тематични програми и събития, които разглеждат например киното на отделни части от света, каквато е и кампанията "Ако България ми беше разказана"."
"Да разказваме за България каквато бихме искали да я усетят хората, които малко я познават е посока, а не крайна цел" – категорична е Десислава Бинева, която е абсолютно убедена, че културната дипломация е работа на терен без работно време и мандат. Тя създава на приятелство!
"Това е процес! То не е голям скок изведнъж, правилна стъпка. Това е процес, който малко по малко създава видимост, създава отношения, създава и натрупва послания, генерира публика. Не е лесно, защото Париж, и въобще Франция по отношение културата и изкуство е изключително труден за пробиване медиум, защото това са хора, които имат добро образование и отношение в тази област. Те са много любопитна публика, но имат взискателност, така че моята цел в случая е да разработваме отделни програми, които дават видимост на определени сфери от нашето съвремие. Извеждаме го и в партньорство с големи институции, както е в конкретния случай, които биха могли да му осигурят по-голяма видимост за по-широка публика, която вече да допълни нашата вярна публика."
Именно затова през последните шест години, в които начело на БКИ- Париж е Бинева всички събития, които прави Институтът, с много малки изключения, да привличат международна публика, която би искала да познава България и българите. Затова и цикълът от филми в новата инициатива има различни сюжети – от социално-исторически и политически проблеми, през лични истории, портрети на хора, но и визия за цели общности, които ще потопят зрителите в реалността ни извън клишето за българското "кисело мляко". Те ще изградят един много жизнен образ на страната ни, който на моменти е противоречив, но въпреки това характерен. Образ, представен и от режисьори, които живеят и работят в чужбина, но се връщат в България, за да правят своите филми –това дава и един различен поглед от дистанция на действителността в страната, признава Десислава Бинева. И така, без хипотези, България ще бъде разказана на французите на кино през пролетта.
Водена от идеята за съхранението на българския дух, културата и езика и сред най-новото поколение български деца, живеещи зад граница и като български учител с повече от 35 години трудов стаж, работила в няколко европейски държави, Илияна Бояджиева..