Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският културен институт в Париж "разказва" България на кино

Осем български документални филма ще бъдат показани до 25 май в сърцето на Париж

Снимка: БКИ - Париж

"Ако България ми беше разказана" – под това заглавие в Париж започва новата инициатива на Българския културен институт във френската столица в партньорство със Синематеката за документално кино към Обществената библиотека (Bpi) на Центъра "Жорж Помпиду". Фокусът е българското документално кино от последните две десетилетия, като в периода 5 април - 25 май в кината на Forum des images ще бъдат представени осем съвременни документални заглавия, а публиката ще има възможност да се срещне лично с техните режисьори след прожекциите.

„Георги и пеперудите“

"Разказът" за България започва с "Георги и пеперудите" на Андрей Паунов на 5 април от 20.30 ч. местно време. Априлските прожекции включват също "Кмет, овчар, вдовица, змей" на Елица Петкова, "Живот почти прекрасен" на Светослав Драганов и "Всяка стена е врата" на Елица Георгиева. През месец май ще бъдат показани филмите "Кеймбридж" на Елдора Трайкова, "Няма място за теб в нашия град" на Николай Стефанов, "Една провинциална болница" на режисьорите Илиян Метев, Иван Чертов и Елица Тенева и "Червено твърде червено" на Божина Панайотова. Всички филми ще бъдат с прожектирани с оригинален звук и френски субтитри.

Селекционер и координатор на програмата е Ралица Асенова, която е утвърден киноексперт и директор на филмовия фестивал за деца и младежи "Срещи с младото европейско кино" – каза специално за Радио България Десислава Бинева, директор на Българския културен институт в Париж.

Десислава Бинева

"Това е една кампания, която нарекохме "Ако България ми беше разказана" – игра на думи и леко намигване към филм на френския режисьор Саша Гитри от 1954 година "Ако Версай ми беше разказан". Може би съвсем накратко да каже за вашите слушатели, че Синематеката за документално кино към Обществената библиотека (Bpi) е културна институция, която е разположена в самия Център "Помпиду" във Франция – една голяма обществена библиотека, специализирана в киното, която предлага огромна колекция от филми, книги, списания, всякакви ресурси. Като генералната й цел е да направи киното достъпно, да го приближи към широката публика и да го популяризира като форма на културно изразяване. Така че партньорството ни с тази институция за мен е наистина огромна радост."

Десислава Бинева със задоволство уточнява, че в инициативата е замесен и трети партньор –  Forum des images, ключова институция за кино културата във Франция, основана през 1988 година.


"Това е културен център в Париж, който е посветен на киното и на визуалните изкуства изцяло. Той се намира в сърцето на градската част, предлага огромно разнообразие от всякакви филмови програми, които обхващат съвременно и класическо кино. Понякога, както е в нашия случай, организират тематични програми и събития, които разглеждат например киното на отделни части от света, каквато е и кампанията "Ако България ми беше разказана"."

Директорът на Българският културен институт признава, че осемте заглавия в кампанията не могат да имат претенции за изчерпателност, но те все пак дават един поглед върху съвременното документално кино на България. А то като жанр разказва сюжети и конструира едни разкази, които са моментни снимки на днешната реалност в нашата държава, признава Бинева. Според нея документалистиката успява да запознае чуждестранната и чуждоезикова публика, която малко познава проблематиката на ежедневно ниво на "автора" и националността, именно през споделената емоция с героите. Това са истории, които ти позволяват да влезеш в обувките на другия, да погледнеш през неговия поглед и по някакъв начин да бъдеш съпричастен и емпатичен към това, което се случва в една държава или на едни герои, които станат по-познати и съответно по-близки до теб.

„Живот почти прекрасен“ на Светослав Драганов

"Да разказваме за България каквато бихме искали да я усетят хората, които малко я познават е посока, а не крайна цел" – категорична е Десислава Бинева, която е абсолютно убедена, че културната дипломация е работа на терен без работно време и мандат. Тя създава на приятелство!

"Това е процес! То не е голям скок изведнъж, правилна стъпка. Това е процес, който малко по малко създава видимост, създава отношения, създава и натрупва послания, генерира публика. Не е лесно, защото Париж, и въобще Франция по отношение културата и изкуство е изключително труден за пробиване медиум, защото това са хора, които имат добро образование и отношение в тази област. Те са много любопитна публика, но имат взискателност, така че моята цел в случая е да разработваме отделни програми, които дават видимост на определени сфери от нашето съвремие. Извеждаме го и в партньорство с големи институции, както е в конкретния случай, които биха могли да му осигурят по-голяма видимост за по-широка публика, която вече да допълни нашата вярна публика."

Именно затова през последните шест години, в които начело на БКИ- Париж е Бинева всички събития, които прави Институтът, с много малки изключения, да привличат международна публика, която би искала да познава България и българите. Затова и цикълът от филми в новата инициатива има различни сюжети – от социално-исторически и политически проблеми, през лични истории, портрети на хора, но и визия за цели общности, които ще потопят зрителите в реалността ни извън клишето за българското "кисело мляко". Те ще изградят един много жизнен образ на страната ни, който на моменти е противоречив, но въпреки това характерен. Образ, представен и от режисьори, които живеят и работят в чужбина, но се връщат в България, за да правят своите филми –това дава и един различен поглед от дистанция на действителността в страната, признава Десислава Бинева. И така, без хипотези, България ще бъде разказана на французите на кино през пролетта. 

Снимки: Български културен институт в Париж, forumdesimages.fr, Facebook / Десислава Бинева, forumdesimages.fr, Facebook /„Живот почти прекрасен“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Съвременни следовници на Найден Геров във Великобритания

Водена от идеята за съхранението на българския дух, културата и езика и сред най-новото поколение български деца, живеещи зад граница и като  български учител с повече от 35 години трудов стаж, работила в няколко европейски държави, Илияна Бояджиева..

публикувано на 29.03.25 в 09:05