Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кралят на Йордания Абдула II идва в София за среща по "Процеса Акаба"

Снимка: АП/БТА

България и Йордания ще съпредседателстват среща на високо равнище в София в рамките на "Процеса Акаба". По покана на президента Румен Радев и Негово Величество краля на Йордания Абдула II в началото на април държавни ръководители, представители на правителства, на междуправителствени и неправителствени организации ще обсъдят у нас средата за сигурност с фокус върху Балканите.

Форумът "Процесът Акаба за Балканите III" е в продължение на предишни срещи по темата - през 2016 г. в Акаба, Йордания, и през 2018 г. в Тирана, Албания. 

Целта на форума в София е държавни лидери от Югоизточна Европа, съвместно с представители на правителства и институции да анализират сигурността на Балканите, да обсъдят регионалните механизми за обмен на информация и да координират усилията в борбата с незаконната миграция, тероризма, радикализацията и екстремизма.

За да се насърчи откритият диалог между участниците в срещите от "Процеса Акаба", дискусиите се провеждат в неформална среда – уточняват от пресслужбата на държавния глава. За събитието в София се очаква да пристигне и кралят на Йордания Абдула II.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българската държава предостави помощ на училището в Бело блато (Сърбия)

Българската държава подпомогна основното училище "Братство и единство" в село Бело блато, в Северна Сърбия. По правителствената програма “Българска помощ за развитие” в Бело блато, където живеят етнически българи, са отпуснати 44 900 лева за..

публикувано на 23.10.25 в 13:12

ГЕРБ-СДС и "ДПС-Ново начало" се договориха за пълен мандат на кабинета

На среща в парламента, в присъствието на партийните ръководства, коалицията ГЕРБ-СДС и партия "ДПС-Ново начало" се договориха за пълен мандат на управление и изпълнение на ангажиментите за евроатлантическата ориентация на България – съобщиха..

публикувано на 22.10.25 в 09:54

България има трима нови посланици – в Белгия, Нидерландия и Казахстан

Президентът Румен Радев е издал укази за назначаване на български посланици в Кралство Белгия, в Кралство Нидерландия и в република Казахстан. Указите са публикувани в "Държавен вестник", предава БТА. Наталия Евгениева Узунова е новият..

публикувано на 21.10.25 в 11:22