1-ви април е обявен за Международен ден на птиците през 1906 г., по силата на Конвенцията за защита на редките птици. Датата е символ на отговорността на човечеството за опазване на дивата природа и нейното съхранение. Днес – 119 години след въвеждането ѝ, у нас все повече млади хора проявяват засилен интерес към опазването на околната среда и природозащитните организации. Голяма част от тях се ориентират и към изучаване на пернатия свят. Причината за разпространението на този вид хоби вероятно се корени в огромното биоразнообразие, което ни дава възможността да наблюдаваме на родна земя 70% от всичките видове птици в Европа.

Само на територията на България се срещат 425 вида различни пернати, 26 от тях са силно застрашени, а от 38-те вида грабливи птици, 36 обитават територията на страната ни.


"Участниците бяха хора с интереси към птиците, предимно любители. В този период от годината голяма част от птиците се завръщат и ние наблюдавахме миграция и гнездене на някои от тях. За два дни, освен лекциите, имахме и посещения на 11 различни територии между Шумен и Търговище – микроязовири, рибарници и парк "Борово око" в Търговище – територия с много интересни птици. Така че успяхме да наблюдавахме 96 вида птици. Много от тях бяха заснети, защото участниците имаха специализирана техника – телеобективи, бинокли и зрителни тръби. Беше едновременно учебен курс и много професионално събитие. Всеки един от тях ще запомни местата, а също така и как да разпознава птиците и да ги отличава от другите видове. Защото в България разнообразието от птици е много голямо, а една четвърт от тях ние имахме възможността да наблюдаваме и да заснемем."

Любомир Профиров споделя, че дори са успели да наблюдават някои от най-редките екземпляри:
"Голям интерес представляваха някои видове от Червената книга – между тях са доста грабливи птици. Видяхме миграция на орли рибари, които в момента пътуват на север към териториите на Скандинавските страни, където гнездят; както и малки кресливи орли, отиващи към Полша и Германия.

Имаше и връщащи се орли-змияри, а също и черна каня (Milvus migrans). Проведохме и много интересни наблюдения на червения янгъч (Tadorna ferruginea). Той е в Червената книга на България, а в един от водоемите наблюдавахме струпване на повече от 20 птици.

От по-рядко срещаните в района на Шумен, наблюдавахме саблеклюни (Recurvirostra avosetta) и някои видове дъждосвирци (Charadrius). Най-интересни за курсистите се оказаха черните щъркели. Бяха на ята по 16 до 20 птици, които мигрираха. А когато започнаха дъждовете, птиците прекратиха временно миграцията си и накацаха на удобни места за почивка."
Любопитна находка за любителите орнитолози била и срещата с испанското врабче (Passer hispaniolensis) – специфичното за него е, че прави гнездата си в големите гнезда на белия щъркел – по този начин защитава малките си от неприятели.

Любомир Профиров допълва, че благодарение на природозащитните инициативи, някои от обявените за изчезнали видове или такива, вписани в Червената книга за застрашени от изчезване, днес имат своя популация. Такъв е черният лешояд, който от 3 години вече се размножава в дивата природа и отглежда малките си. А също и белошипата ветрушка – с напълно възстановена популация.
Младите хора в България, независимо от професионалната си ориентация, се чувстват ангажирани и проявяват изключителен интерес към природата, показват наблюденията на орнитолога.

"От 40 години се занимавам с птици и защита на природата и през последните 7-10 години наблюдавам много интензивно разширение на тези интереси чрез социалните мрежи. Например, само за птиците в България има 4 социални групи във Facebook, като в някои от тях членовете са дори над 30 хиляди. Това са хора, които се интересуват от птиците и искат да открият някакъв вид птица на мястото, на което живеят или по време на пътуванията си. Когато не могат да определят каква е птицата, задават въпроси към групата във фейсбук, получават компетентно мнение, а даже и препоръки как да продължат по-нататък. Така че ние вече имаме едно общество от над 50 000 човека с определени интереси към птиците в България."
Снимки: Facebook / Botanica Life, Facebook/BirdsInBulgaria.org - Птиците в България, личен архив на Любомир Профиров, rim-pleven.com, bspb.org, БГНЕС
Планинският курорт Банско става столица на планинарската култура, приключенията и пътешествията с филми, изложби и презентации, разказващи за границите на човешките възможности. Там на десет локации от 19 до 23 ноември ще се проведе "Банско филм фест", на..
Българската фондова борса ще бъде част от събитието EU-Chambers Business Chill with the Bulgarian Stock Exchange, организирано от Унгаро-Българската търговска камара, която в момента е председател на EU-Chambers в България. За това съобщават от БФБ във..
В "България днес" на 18 ноември слушайте: 06:15 - Актуално от страната 10:10 - Лигата на българските писатели в САЩ и по света отпразнува 15 години 17:07 - Актуално от и за сънародниците зад граница 26:20 - Нов бизнес клуб ще..
Учениците от Поколение Z, които в момента са в училище (родени между 1995 и 2012 г.), масово използват в учебната си практика изкуствен интелект. По..
Бездомните хора в София са значително по-малко, отколкото в големите европейски градове. Това показват оповестените днес данни на международно проучване,..
Във вторник минималните температури ще са от 7 до 12°, в Източна България - между 12 и 16°, в София ще е около 9°. През деня ще бъде облачно и с валежи,..