На 11 март отбелязваме паметта на свети свещеномъченик Антипа, епископ Пергамски.
Свещеномъченик Антипа бил ученик на свети апостол Йоан Богослов и епископ на Пергамската църква по време на управлението на император Нерон (54 – 68 г.).
По заповед на императора всички, които отказвали да принесат жертва на идолите, били екзекутирани или заточени.
Свети апостол Йоан Богослов, авторът на едно от Евангелията, на три послания и на книга "Откровение", влизащи в състава на Библията, бил затворен на остров Патмос (в Егейско море). Там му се явил Синът Божий и му заповядал да напише до седемте ангела – епископите на седемте малоазийски църкви, и споменал и за светителя Антипа: "И на ангела на Църквата в Пергам пиши: Това казва Този, Който има острия меч с две остриета: Зная делата ти и че живееш там, където е престолът на сатана, и че държиш здраво името Ми и не си се отрекъл от вярата Ми, дори в онези дни, в които верният Ми свидетел Антипа беше убит между вас, където живее сатана" (Откр. 2:12-13).
Свети Антипа със своя пример, твърда вяра и неуморна проповед накарал жителите на Пергам да избягват да принасят жертви на идолите, а това разгневило езическите жреци. Те настоявали епископът да спре да проповядва Христос и да прави жертви на идолите.
Свети Антипа казал, че служи единствено на Господа Вседържителя, който е създал всичко, и на Неговия Единороден и Единосъщен Син и Светия Дух. Той отхвърлил езическите идоли като творение на човешки ръце и историите за тях, пълни с беззаконие и пороци и призовал езичниците да се покаят и да повярват в Христос – Спасителя.
Разгневените жреци завлекли светия мъченик Антипа в езическото капище на Артемида и го хвърлили в нажежен меден бик, където принасяли жертви на идолите. Светият мъченик се молел в нажежената пещ на Бога да приеме душата му и да укрепи вярата на християните.
Отишъл си при Господа с мир в душата около 68 г.
През нощта християните взели тялото на свети Антипа, останало като недокоснато от огъня, и го погребали с чест в Пергам. Гробът на светия мъченик станал източник на чудеса и изцеления от различни болести и особено при зъбобол.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
В България, когато заговорим за човек с лош късмет, често казваме: "Ех, какъв е Марко Тотев!". Но кой всъщност е Марко Тотев и как името му се е превърнало в нарицателно за човек, на който късметът все му изневерява? "Това е..
На 1 април Православната църква чества паметта на преподобна Мария Египетска и на свети великомъченик Авраамий Български. Света Мария Египетската живяла в Александрия в средата на V и началото на VI век. Била само на 20 години, когато..
На 31 март Православната църква чества паметта на свещеномъченик Ипатий, епископ Гангърски. Св. Ипатий бил епископ на град Гангра в Мала Азия. През 325 г. участва в Първия вселенски събор в Никея, на който е анатемосана ереста на Арий...
На 12 април 2025 г. Православната църква отбелязва Лазарова събота или Лазаровден. В тази събота Църквата припомня едно Евангелско чудо –..
Православната църква отбелязва Лазарова събота или Лазаровден. Празнува се възкресяването на починалия от четири дена Лазар от Спасителя, шест..
Зографската света обител в Атон има нов игумен. Това е отец Гавриил, съобщи сайтът на Българската православна църква. „В деня на Лазарова събота в..