Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страстната седмица припомня страданията на Спасителя

Снимка: архив

Страстна седмица или седмицата на страданията на Господ Иисус Христос е последната преди Великден. Тя е и най-строгата в края на дългия Велик пост, който подготвя вярващите за Възкресение Христово. Започва след неделята, в която християните отбелязват Вход Господен в Йерусалим, известен още като Цветница или Връбница, и завършва на Възкресение Христово – Великден. През първите три дни на Страстната седмица Църквата припомня последното пребиваване на Господа в Йерусалим. На богослуженията, характерни със своето покайно пеене, се извършват полунощница, утреня, часове с четене на Евангелието и Литургия на преждеосвещените Дарове. Затворените Царски двери символизират отделянето на човека от Царството Божие, а одеждите на свещенослужителите са тъмни, обикновено в цвета на покаянието – лилаво. ­

Вместо Божествена литургия се извършва Литургия на преждеосвещените Дарове, осветени на неделното богослужение, за причастяване и духовна подкрепа на вярващите.


Счита се, че създател на тази служба е св. Григорий Двоеслов, Папа Римски (540-604). За нея се споменава по-късно, в каноните от VII в.

Всеки ден от Страстната седмица се нарича "Велик" – Велики понеделник, Велики вторник и така нататък. През всеки един от дните се припомня нещо важно, което Иисус Христос е направил за хората или Негово поучение. Така християните постепенно се подготвят да посрещнат и съпреживеят най-светлия християнски празник – Възкресение Христово.

Текст: Александра Карамихалева 

Снимки: архив, Българска патриаршия

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Отец Матей Преображенски – Миткалото (1828–1875)

Какво не знаем за изобретенията на Матей Преображенски?

Макар да е известен най-вече като един от най-близките съратници на Васил Левски и отдаден борец за национално освобождение, отец Матей Преображенски (1828–1875) не се е ограничавал само с революционната си дейност. Малко подробности се знаят..

публикувано на 03.07.25 в 11:20

Църковен календар - 3 юли 2025 г.

На 3 юли възпоменаваме свети мъченик Иакинт и свети Анатолий, патриарх Константинополски. Светият мъченик Иакинт бил таен християнин и слуга при римския император Траян (98 – 117), който предприел жестоки гонения срещу християните...

публикувано на 03.07.25 в 06:00

Църковен календар - 2 юли 2025

На   2 юли отбелязваме празника Полагане честната дреха на Пресвета Богородица във Влахерна. По време на царуването на византийския император Лъв Велики (457 – 474 г.) в Цариград живеели двама братя сенатори – Галвий и Кандид. Двамата..

публикувано на 02.07.25 в 06:00