Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археологическият музей в Бургас разказва за лулите и тютюна в средновековна България

10
Снимка: БТА

Лули от края на XVII, от XVIII и началото на XIX век и традицията за отглеждане на тютюн в България са представени в най-новата експозиция на Археологическия музей в Бургас. 

 "Такива лули се намират често на територията на съвременна България и навсякъде, където се проучват исторически пластове от Средновековието и възрожденския период", разказва екскурзоводът на музея Гергана Данабашева за БТА. В експозицията "Късносредновековни керамични лули от фонда на РИМ-Бургас" можем да видим 40 късносредновековни и няколко възрожденски керамични лули, открити в района на южното ни Черноморие. Най-красиво орнаментираните сред тях са намерени при разкопките на античния град Аква Калиде, но има и такива, които са от проучвания край села в района и около градовете Созопол и Несебър.

В Европа и Османската империя е имало оформени центрове за производство на лули, като в средата на XVIII в. те са произвеждали големи количества. Първите лули, изработени по нашите земи имат права форма и са силно повлияни от западноевропейските аналози. Чашката, в която се поставя тютюнът, има форма на пресечен конус. В долната си част тя постепенно изтънява, като под прав или тъп ъгъл плавно преминава в дълга тръбичка. Обикновено тези лули, след изпичане на глината, имат бял цвят. По-късно украсите стават по-сложни като геометрични детайли. Изображенията са релефни, като най-често чрез издълбаване са правени орнаментите по чашката на лулата, докато изпъкналата /позитивна/ украса се е слагала по наустника - там, където е тръбичката. Комбинирането на двата художествени метода е свидетелство за лукс, коментира екскузоводът. 


В България тютюн се отглежда от 1717 г. – научаваме още от експозицията в Бургас, която заедно с лулите дава сведение и за историята на тютюна и тютюнопроизводството. Посетителите научават подробности за произхода и видовете на растението, както и че първоначално листата на тютюна са се сдъвквали, а на доста по-късен етап се появява пушенето чрез лули и наргилета. В началото само мъжете са имали право да пушат тютюн, като по нашите земи тази дейност е имала най-вече социална функция, пояснява пред БТА Гергана Данабашева.

Изложбата "Късносредновековни керамични лули от фонда на РИМ-Бургас" е на разположение на любопитните да края на септември т.г.. 

Снимки: БТА


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Църковен календар - 25 март 2025 г.

На 25 март честваме големия християнски празник Благовещение – ден, в който християните възпоменават едно радостно за всички ни събитие. Думата "Благовещение" в превод от църковнославянски език означава "блага вест", "радостно известие"...

публикувано на 25.03.25 в 06:00

Църковен календар - 24 март 2025 г.

На 24 март Православната църква възпоменава преподобни Захария и свети Артемий, епископ Селевкийски (Солунски).  Преподобни Захария бил син на египтянина Карион, който оставил жена и деца и отишъл в манастир, където приел монашество...

публикувано на 24.03.25 в 06:00

Църковен календар - 23 март 2025 г.

Днес, 23 март, отбелязваме Третата Неделя на Великия пост, наречена Кръстопоклонна. В този ден тържествено изнасят в средата на храма Христовия Кръст за поклонение. В средата на Великия пост Светата Църква мъдро ни напомня за символа на..

публикувано на 23.03.25 в 06:00