На днешния ден се навършват 15 години от смъртта на проф. Юлия Ценова, изтъкнат наш композитор и пианист, забележителна личност, ползваща се с голямо уважение в българските музикантски среди.
Юлия Ценова е завършила композиция при проф. Панчо Владигеров. Нещо повече - тя е единствената жена, която Владигеров е приел за своя студентка по композиция. Завършила е и пиано при проф. Богомил Стършенов в Българската държавна консерватория през 70-те години на м.в.
Проф. Юлия Ценова е автор предимно на клавирни произведения, но и на множество музикално-сценични, симфонични, камерни и хорови творби, песни за детски вокални групи и хорове, поп песни, джазови пиеси, музика за куклен театър, телевизионни сериали и др. Произведенията й се изпълняват на различни музикални форуми и концерти в Австрия, Чехия, Франция, Германия, Гърция, Нидерландия, Норвегия, Полша, Русия, Италия, Унгария, Испания, Румъния, Словакия, Канада, Индия, Австралия и др.
Дълги години проф. Юлия Ценова преподава пиано в Националната музикална академия "Панчо Владигеров", в катедра “Поп и джаз изкуство”, която тя ръководи от 1999 г. А от 2000 до 2002 г. е председател на Дружеството за нова музика в България. Яркото си авторско присъствие заявява още в средата на 70-те години на ХХ в. Творческите й интереси са разностранни и насочени към различни жанрове и култури. В произведенията на Юлия Ценова от 90-те години на ХХ в. се чувства и източно философско и естетическо влияние. В музикалния й език се претворяват различни съвременни композиционни техники.
Юлия Ценова си отиде от този свят на 11 април 2010 г.
Предлагаме ви да си спомним за проф. Юлия Ценова със запис от архивния фонд на Радио България. На 9 август 1996 г. тя е гост на предаването "Българска съвременна музика" с водещ Димитър Николов.
Бояна Желязкова представя своята музика еднакво умело, изпълнявайки я и на цигулка, и на китара, и пеейки. Тя изучава цигулка от дете, свири първо в Младежки камерен оркестър, после в рок група, участва в театрални проекти, за които създава..
Прочутата българка Вера Немирова – едно от най-значимите имена в съвременната европейска оперна режисура, отдавна живее и работи в Германия. От няколко години тя е постоянен гост на Държавна опера - Варна, а наскоро започна в морската ни столица репетиции..
Първите български химни в чест на образованието и науката са написани в старопланинския град Елена – прочут през XVIII и XIX век търговски и културен център, чиито жители се включват активно в почти всяко важно историческо събитие през българското..
"Среща с българската култура в Атина" е заглавието на концерта в гръцката столица на 30 май в залата на Hellenic Conservatory. Събитието е в рамките на..
Двама популярни изпълнители от най-младото поколение в съвременната българска музика – Михаела Маринова и Кристиан Костов – представят първата си..