Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Темата за ромската интеграция продължава да е на дневен ред в България

Конференция за ромската интеграция и награждаване на талантливи ученици са сред инициативите за Международния ден на ромите у нас

Снимка: Център „АМАЛИПЕ“

8 април е денят в който ромите по света честват своята идентичност. "Международният ден на ромите е време, в което да покажем, че ние сме част от българската нация, от европейската общност и допринасяме за развитието на местната, но и световната култура" – пояснява Теодора Крумова, програмен директор на най-голямата ромска организация, която работи за по-доброто образование, общностно развитие и равноправно интегриране на ромите в българското общество – "АМАЛИПЕ".  Част от работата им за намаляване на отпадането на ученици от образователната система е програмата "Всеки ученик е отличник". В нея вече са се включили близо 250 училища в страната, които отбелязват с различни инициативи днешния Ден на ромите. В София е организирана и голяма застъпническа конференция:

"Основната цел на тази конференция е да заяви, че темата за ромската интеграция продължава да е на дневен ред и не бива да я пренебрегваме, независимо от усложнения политически контекст. Участие в нея ще вземат вицепремиерът Атанас Зафиров, посланикът на Германия у нас, заедно с представители и на други посолства, както и представители на гражданския сектор, за да можем да заявим какви са нашите приоритети и какво бихме искали да видим като устойчиви политики, а не просто обещания и декларативни намерения."

Среща на учители роми с министъра на образованието (2024 г.)

Ромската общност има огромен потенциал, допълва Теодора Крумова и напомня, че Центърът за междуетнически диалог и толерантност вече 13 години организира среща на учители роми с министъра на образованието, като настоящата година не прави изключение. По думите ѝ, назначаването на все повече представители на ромската общност като преподаватели в български училища е добър пример, но тези учители често споделят, че продължават да се сблъскват с дискриминация и отхвърляне.

Примерите за успешна професионална реализация на представители на ромската общност помагат, стъпка по стъпка, да преодоляваме навика да  поставяме цял един етнос под общия знаменател на безнадеждността и обречеността.

Учителят от ромски произход Теодор Асенов и учениците му от Монтана.

"Плевенска област е една от областите, в които имаме голям брой роми, реализирали се като учители. Образованието обаче не е единствената област, в която те успяват да се приспособят. Все повече стават примерите и за роми, които стават медици и вероятно слушателите ви вече са попаднали на репортажа за лекарката Таня Алекова, която беше в един от екипите, притекли се на помощ след трагедията в град Кочани (Северна Македония). Това показва, че приносът, който имаме ние ромите, е наистина важен за цялото ни общество" – казва ни програмният директор на Центъра, чието име "АМАЛИПЕ" всъщност е ромската дума за "приятелство".

Децата най-лесно подават ръка за приятелство и на 9 април ромската организация ще връчи наградите в традиционния си ученически конкурс:


"Тази годината темата му е "Мостове вместо стени – да преодолеем предразсъдъците".  Над 150 младежи изпратиха своите есета, картини и видеа, в които разсъждаваха как можем да изграждаме мостове, вместо стени, което показва, че във всяко кътче на България има млади хора, които търсят своето място и искат гласът им да бъде чут. Радваме се, че награждаването им ще се случи в Комисията по образование и наука в Народното събрание. Тези младежи имат своите предложения за образованието в България и не търсят преференции, а преди всичко възможности."

Наградите ще връчи председателят на комисията проф. Андрей Чорбанов. Важно е да се знае, че отличените не са само от ромски произход:


"Едно от най-ценните неща, които виждаме от практиката си е, че когато работят заедно, младежите от различните етноси са много по-силни, обединени и дават един много по-добър пример. Надявам се техните послания да стигнат до народните представители, да внесат нотка на рационалност и на желание да работим всички заедно за една обща кауза" – посочва Теодора Крумова и допълва, че опознаването е в основата на приемането и пълноценната интеграция. А в тази посока важна роля има и българското училище:


"Затова вече повече от 20 години “АМАЛИПЕ“ организира часове по фолклор на етносите – ромски фолклор в училища. Това са свободноизбираеми часове, в които смесени групи ученици изучават ромската култура, традиции, история, в контекста на българската култура. Учат за приноса на ромите в нея, за общото между празниците ни и ценностите ни, защото всеки, който се е изкушил от фолклора и народопсихологията на ромския етнос, много бързо вижда, че в нея има много от ценностите, които виждаме в българската и турската култура. Ние имаме много повече общи неща, отколкото различия."

Снимки: Център “АМАЛИПЕ“, Синдикат на българските учители, БТА, личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Росен Желязков разговаря с турския президент Реджеп Ердоган

Премиерът оцени Турция като съюзник в сигурността и значим икономически партньор на България

Отношенията между България и Турция, които са приятелски, партньорски и които с десетилетия изграждаме устойчиво, са гаранция за опазването на националните, но и на външните европейски граници по начин, който е пример за Европа. Това заяви..

публикувано на 12.04.25 в 16:25
Заради липса на суровина българските преработватели внасят рапица от Канада

Заради липса на суровина българските преработватели внасят рапица от Канада

Един от най-големите товарни кораби в света за първи път акостира в „Пристанище Варна“ и достави 58 000 т. рапица, предаде БГНЕС. Товарът е от Канадаи и ще се рафинира в страната. Доставката се прави заради липсата на суровина и ограниченията за..

публикувано на 12.04.25 в 15:45

Президентът иска да се ускори подготовката на български пилоти за F-16

Доставката на изтребителите F-16 е само началото на политическия ангажимент към логистиката, поддръжката и изграждането на реални отбранителни способности на Българските военновъздушни сили. Това заяви държавният глава Румен Радев на среща със..

публикувано на 12.04.25 в 12:50