С дъх на пролет и очакване на великото Възкресение Христово, Цветница е сред най-обичаните празници в България. От ранна утрин хората изпълват храмовете, за почетат празника и да споделят радостта си молитвено на празничното богослужение. Освен вцърковените, които редовно присъстват на службите, празникът увлича мнозина със своя заряд и всеки бърза да отнесе в дома си частица от него с благословените върбови клонки, които свещениците раздават. Освещават се в църквата със специална молитва, преди литургията. Вярващите християни поставят върбовата клонка над иконата на Спасителя или на входната врата на дома си, за да напомня за Неговото посрещане и това, че Той е Царят в небесното царство.
"Все пак ударението на тези празници не трябва да пада върху цветята и върху народните обичаи. Хубаво е като просветени православни християни да знаем какво се е случило на тези дни", отбелязва отец Климент Харизанов от столичния храм "Св. Преображение Господне". По думите му, припомнянето на тези събития има огромно значение за Спасението на човешката душа и нелеките пътища, които водят към него.
Празникът е свързан и с очакването на юдеите, научили вестта за възкресението на Лазар, че в живота им ще настъпи бленуваният обрат и спасение от житейските мъки. Затова те застилали земята с палмови клонки и поздравявали Иисус Христос с "Осанна!", защото виждали изпълнението на пророчеството, че Царят юдейски ще дойде, за да "възвести мир на народите" в града на мира – Йерусалим. Те помнели и по-далечните исторически събития, когато Макавеите очистват храма на Йерусалим от идолопоклонничеството и прогонват гръцките завоеватели. Приветствали Божия Син с надеждата, че Той ще ги освободи от римляните, но след като не ги повел на въстание, те се отдръпнали от Него и няколко дена по-късно озлобени крещят "Разпни го!" В този смисъл е и тълкуванието на Църквата, че това е един белег на непостоянството на човешкия характер, който има проявление и в наши дни.
Предусещайки пълното разорение и погрома, който очаква Йерусалим и неговите жители, Иисус Христос се просълзява и изрича: "Понеже ти не узна времето, когато беше посетен..." Той предвещал, че в скоро време там няма да остане камък върху камък и че населението му ще бъде пръснато по четирите краища на света.
Този мотив за неочакваното Божие посещение се разгръща на вечернята, след празничното възпоменание на Вход Господен, с покайното богослужение Последование на Жениха. То припомня думите на Иисус Христос, че Божият ден ще дойде ненадейно и вярващите трябва да са будни и подготвени да го посрещнат с дела на милосърдие:
"Да бъдем будни, означава да имаме съзнание, че нашият живот и ежедневие не са нещо незначително, а поле, на което се разиграва най-голямата борба, тази за всяка човешка душа" , отбелязва отец Борис Борисов от софийския храм "Преображение Господне".
Очакван и обичан празник, Цветница е винаги в неделята след Лазаровден и преди Възкресение Христово. Имен ден празнуват хората, които носят имена на цветя – от традиционните Цветан, Цветанка, Невена, Теменужка, Иглика, Гергина, Върбан, Върбинка и т.н. до по-късно навлезлите в бъгарската именна традиция Далия, Камелия, Вероника…
Снимки: БТА, архив
Любопитна изложба в Народното събрание в София проследява живота и делото на Екзарх Стефан I Български – космополитна личност, останала в историята като радетел на отдалечеността насвещениците от политическия живот, както и с ролята си в спасяването на..
На 3 март празнуваме 147 години от Освобождението на България след петвековно османско владичество. Денят е обявен за национален празник през 1990 г. с решение на Народното събрание. Санстефанският мирен договор между Русия и Османската империя,..
Неделя Сиропустна е. Според православната традиция денят се отбелязва всяка година в навечерието на Великия пост, когато християните си дават взаимно прошка. Нарича се още Сирни Заговезни, защото е последният ден, в който постещите вкусват..